Nissan vyvinul nový systém automatického řízení automobilů

Ostatní |

Inženýři společnosti Nissan Motor vyvinuli nový systém, jenž má zabránit kolizím automobilů, který je inspirován chováním včel. Tento systém je zabudovaný do malého robotického automobilu.
Inženýři společnosti Nissan Motor vyvinuli nový systém, jenž má zabránit kolizím automobilů, který je inspirován chováním včel. Tento systém je zabudovaný do malého robotického automobilu.

Systém má název BR23C (Biomimetic car robot drive) a byl vyvinu v rámci bezpečnostního projektu Nissanu ve spolupráci s Tokijskou univerzitou. Jeho cílem má být snížení počtu smrtelných nebo vážných nehod.

Tvůrci systému si vybrali za vzor včely proto, že jsou schopny létat poměrně vysokou rychlostí, ale téměř nikdy se prý nesrazí s objekty. Objevili, že tento hmyz si vytváří kolem sebe přehledovou zónu s rozhledem 300 stupňů díky svým složeným očím, a pokud se v této zóně objeví nějaký objekt, dokáží velmi efektivně upravit směr svého letu.
Robotické auto Nissanu používá místo očí laser, který skenuje okolí v rozsahu 180 stupňů a hledá překážky. Pokud na nějakou narazí, zabudovaný počítač vypočítá vzdálenost a stupeň nebezpečí a převede jej do varování vůči kolizi.

Ovšem na rozdíl od včel se automobil nemůže pohybovat nahoru a dolů a dále je omezen i možnostmi zatáčení, hlavně při vyšších rychlostech.

Přehledová zóna se podobá bezpečnostnímu štítu, který Nissan vyvíjí již řadu let a na jeho základě začal produkovat systémy, které varují řidiče před možným nebezpečím na silnici a navrhuje možnosti, jak vyřešit případnou kolizní situaci.

Nový robotický automobil je předváděn v rámci výstavy, která probíhá od 30. září do 4. října v japonském městě Chiba.

Viz také:
Nissan představil automobil na li-ion baterie
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.