3D paměti mají nahradit čipy NAND

Technologie |

S prvními 3D pamětmi přišla společnost Matrix Semiconductor a data v jeho čipech byla ukládána ve vertikálních řadách místo v horizontálních, což mělo snížit cenu výroby. Matrix Semiconductor takové paměti dokonce začal vyrábět...
Společnosti Sandisk a Toshiba se dohodly, že spojí svoje síly při dalším vývoji a následné výrobě nového typu přepisovatelných paměťových čipů, označovaných jako 3D paměť. Ta má potenciál stát se budoucím nástupcem v současnosti velmi rozšířených flash pamětí typu NAND.

Koncept 3D pamětí není nijak nový. Technologie byla vyvinuta již před několika roky jako způsob, jak snížit cenu a prodloužit dobu uchovávání informací až na 100 let, což je více, než umožňují dnes populární paměti typu NAND.

S prvními 3D pamětmi přišla společnost Matrix Semiconductor a data v jeho čipech byla ukládána ve vertikálních řadách místo v horizontálních, což mělo snížit cenu výroby. Matrix Semiconductor takové paměti dokonce začal vyrábět ve spolupráci s Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), ale ty se nikdy nedočkaly výraznějšího rozšíření. Hlavní problém totiž byl v tom, že tento typ pamětí nebyl přepisovatelný a jednou uložená data již nebylo možné změnit.

V roce 2005 byl Matrix Semiconductor koupen společností Sandisk, která se rozhodla myšlenku 3D pamětí oprášit s tím, že je ale potřeba, aby mohly být používány opakovaně, podobně jako současné NAND flash paměti, neboť jen tak jim mohou úspěšně konkurovat.

Nedávno vyrobila první vzorky svých přepisovatelných 3D pamětí také Toshiba, které pracují na podobném principu vertikálního uspořádání a označila je jako BiCS (Bit Cost Memory), nicméně vše skončilo též jen u několika funkčních vzorků bez dalšího rozšíření. Nyní se tedy tyto společnosti dohodly, že na dalším vývoji budou pokračovat společně a jejich cílem bude tyto paměti co nejvíce rozšířit na trhu.

Podle Gregoryho Wonga, prezidenta analytické společnosti Forward Insignt lze očekávat, že 3D paměti, které by mohly svými parametry konkurovat současným čipům typu NAND, by se na trhu mohly objevit zhruba až za tři až čtyři roky. Zatím největší překážkou podle něj je náročnost výroby, kterou není možné realizovat s velkými zisky. Technologická náročnost pak může převážit nad benefity nové technologie a hlavním cílem by tedy mělo být snížení nákladů na výrobu těchto pamětí. Jedině tak mají šanci stát se nástupcem současných technologií pro uchovávání dat.

V současnosti jsou také ve vývoji zcela nové technologie ukládání dat na bázi nanotechnologie, jako například Racetrack od IBM, které mají šanci posunout tuto oblast ještě výrazně dále.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.