Kde se ve vzaly kráčející tanky z Hvězdných válek

Technologie |

Jen málo diváků, kteří obdivovali monumentální kráčející tanky AT-AT ve Star Wars, tuší, že podobně vyhlížející přístroje navrhla společnost GE pro americkou armádu již v 60. letech. Fungovaly mj. i jako hydraulické paže ponorek.
***oznámení společnosti GE

 

V Muzeu dopravy americké armády ve Fort Eustis je k vidění vojenská památka, která předznamenala jeden z nejpopulárnějších sci-fi bitevních prostředků v nejznámější filmové sáze všech dob – Hvězdných válkách. Pedipulátor, neboli „kráčející nákladní vůz“, vyvinula společnost GE pro americkou armádu už v 60. letech. Tento čtyřnohý stroj udělal své první testovací kroky v massachusetském Pittsfieldu již v roce 1962, tedy 18 let předtím, než George Lucas nechal Impérium vrátit úder a rozpoutal bitvu kráčejících tanků AT-AT s rebely na ledové planetě Hoth.

 

Kráčející nákladní vůz společnosti GE se oficiálně jmenoval Kybernetický antropomorfní stroj (CAM – Cybernetic Anthropomorfous Machine). Podle slov Chrise Huntera, kurátora muzea ve Schenectady, které je domovem na 15 000 dokumentů a artefaktů společnosti GE, měla armáda zájem o dopravní prostředek, který by zdolal příkrý terén plný nerovností. Musel se umět hbitě probít hustou vegetací, překročit popadané stromy a mrštně projít okolo těch stojících, a to všechno s takřka půltunovým nákladem a posádkou.

 Pedipulator_navrh

Pedipulátor, návrh zařízení

 

Zde stroj opět připomíná Lucasovy tanky, nejen AT-AT, který měl spíše vyvolávat strach než být hbitým bojovým prostředkem, ale spíše jeho menšího sourozence, tank AT-ST, který díky designu se dvěma nohami a pohybu připomíná kuře.

 

Armádě se projekt zalíbil, a tak společnost v roce 1966 získala kontrakt na výstavbu prvního experimentálního vozidla. To bylo rok poté, co Amerika začala vysílat jednotky do Vietnamu. CAM disponoval nesmírně citlivým hydraulickým systémem, který, ovládán rukama a nohama, umožnil bez sebemenších problémů odtlačit Jeep nebo jemně uchopit žárovku, aniž by se rozbila. Tento systém však také znamenal, že na rozdíl od obrněného bitevního tanku AT-AT vybaveného lasery, bude vozidlo pro použití v bojových podmínkách nepraktické. Neustálá manipulace s ovládáním byla pro posádku velice únavná, a tak byl projekt zakonzervován.

 

Nakonec však propracovaná technologie našla uplatnění pod mořskou hladinou. GE vyvinula hydraulické paže pro první hliníkovou ponorku na světě – Aluminaut. Dnes se robotické paže instalují na všech možných strojích počínaje přístroji pro manipulaci s nebezpečným materiálem a raketoplány konče – nemluvě o děsivě vyhlížejícím robotu BigDog (který je shodou okolností označován za nový kráčející tank AT-AT amerického Pentagonu – byť podstatně menší než 20 metrů vysoký bojový stroj). Tyto přístroje vděčí za svou existenci i pažím od GE.

PedipulatorKomentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.