Nový typ malého jaderného reaktoru

Technologie |

Všechno palivo používané po dobu 60leté životnosti zařízení je uskladněno v reaktoru.
***oznámení České nukleární společnosti

 

V posledních desetiletích se projevovala zřetelná tendence ke konstrukci a výrobě stále větších a výkonnějších jaderných reaktorů. Nyní se objevily úvahy, že menší reaktory by mohly být levnější. Jaderné elektrárny s menšími reaktory mají navíc i kratší dobu výstavby.

Nový typ reaktoru s modulární stavbou a o menším výkonu láká výrobce i energetické firmy svými přednostmi. Reaktor se totiž mohl z větší části vyrobit přímo ve strojírenském závodě a na stavbu elektrárny dodat jako hotový kus, což je rychlejší a levnější než zdlouhavé budování těchto zařízení na stavbách velkých elektráren. V případě zájmu o zvýšení výkonu by se daly přivézt další moduly a postavit tak velmi rychle a bez velkých nákladů další kapacity. Výsledkem je výrazné zkrácení doby výstavby i rekonstrukce jaderné elektrárny.

O podobných modulech malých reaktorů uvažovali ještě v 80. letech i výrobci velkých reaktorů, například Westinghouse. Ale zakázky nepřicházely a tak zvítězila nabídka velkých reaktorů o výkonu až 1100 MWe.

Malé reaktory by mohly být výhodné také pro rozvojové země, kde je nedostatečně rozvinuta přenosová síť a odstavení jednoho reaktoru při výměně paliva znamená někdy i naprosté přerušení dodávek elektřiny. Na druhou stranu mají menší reaktory sice nižší náklady na výstavbu, ale, vztaženo na jednotku výkonu, relativně větší náklady na provoz. Náklady na bezpečnost se přitom s velikosti elektrárny příliš nemění.

Nejnovější typ malého reaktoru ohlásila v červnu americká společnost Babcock & Wilcox Co, která se výrobou jaderných reaktorů zabývá po několik desetiletí. Půjde o pokročilý typ lehkovodního reaktoru o výkonu 125 MWe, který dostal název „B&W mPower.“ Jeho velikost nepřesahuje desetinu obvyklých dnešních reaktorů a reaktor může být dopraven kompletní na místo použití z výrobního závodu po železnici.

Lákavé jsou také další parametry reaktoru, zejména vyšší bezpečnost vyplývající z jeho uložení – včetně kontejnmentu – v podzemí, a také to, že všechno palivo používané po dobu jeho 60leté životnosti je uskladněno v reaktoru. Blok s reaktorem těchto parametrů má dostatečný výkon, aby pokryl okamžitou spotřebu 100 000 domácností nebo velké továrny. První z těchto reaktorů se má začít vyrábět v roce 2015, elektřinu má dodávat v roce 2018.

 

Zdroj: nytimes.com, AP, babcock.comKomentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.