Software pro rozpoznávání řeči se prosazuje v automobilech

Technologie |

Hlasem ovládané satelitní navigační systémy byly dříve výhradní doménou luxusních vozů... Funkce rozpoznávání řeči a konverze textu na řeč v navigačním systému Pioneer zajišťují řečové algoritmy vyvinuté vědci výzkumných laboratoří IBM.
***tisková zpráva společnosti IBM

Technologická dohoda mezi společnostmi IBM (NYSE: IBM) a Pioneer Europe, Inc., umožní řidičům prakticky jakýchkoli vozů bezpečně a snadno ovládat GPS navigační systémy bez použití rukou. Pomocí hlasového ovládání budou moci vyhledávat bankomaty, banky, benzínky, obchody, restaurace a pokyny pro cestu v podstatě kamkoli.

Hlasem ovládané satelitní navigační systémy, dříve výhradní doména luxusních vozů, umožňují řidičům soustředěně sledovat provoz, mít obě ruce na volantu a přitom vyhledávat dopravní informace, zprávy nebo volit hudbu. Funkce rozpoznávání řeči a konverze textu na řeč v navigačním systému Pioneer zajišťují řečové algoritmy vyvinuté vědci výzkumných laboratoří IBM.

Společnost Pioneer vybrala software IBM Embedded ViaVoice pro zajištění hlasové podpory ve svém navigačním systému AVIC-HD1BT, který lze nainstalovat do většiny aut a poskytuje řidičům informace, zábavu a praktické funkce.

„Stojíme na počátku velké vlny prosazování technologií rozpoznávání řeči v automobilech,“ řekl Geert Verhoeven, ředitel plánování navigačních produktů, Pioneer Europe. „Řidič nyní může hlasem zadat cíl cesty, vyhledat místa, jež ho zajímají, a zvolit hudbu ze zabudovaného pevného disku. Pioneer vybral hlasovou technologii IBM Embedded ViaVoice díky její osvědčené kvalitě a vynikajícímu fungování na zabudovaných platformách v reálných prostředích.“

Software a elektronika představují rychle rostoucí procento inovací a odlišností v současných automobilech, v součtu vytvářejí výnosy v řádu miliard dolarů. Telematická řešení s hlasovou technologií IBM čím dál častěji umožňují zákazníkům přistupovat v reálném čase k datům kdekoli, kde se právě nacházejí. Vyspělá softwarová a telematická řešení IBM, která používají technologii Embedded ViaVoice, zpřístupňují technologii řeči v mobilních zařízeních včetně mobilních telefonů, kapesních počítačů a automobilových komponent.

Systém Pioneer AVIC-HD1BT lze nainstalovat do většiny vozů a jeho systém rozpoznávání hlasu slouží k zadávání cíle navigace a k vyhledávání hudebních skladeb. Obsahuje navigační a zábavní systém s 10 GB prostoru na pevném disku a také rozhraní Bluetooth pro propojení s telefonem. Navigaci, knihovnu hudby a telefon lze ovládat hlasem pomocí technologie IBM Embedded ViaVoice. Systém AVIC-HD1BT získal prestižní ocenění EISA (European Imaging and Sound Association) jako evropský navigační a mediální systém roku 2006/2007.

Made in IBM Labs
IBM má více než 300 patentů na řečové technologie, více než 300 vývojářů a zhruba 100 výzkumníků ve svých laboratořích v New Yorku, Tokiu, Číně, Haifě, Indii a Almadenu, kteří pracují ve více než 15 jazycích. Globální síť laboratoří IBM s více než 30letými zkušenostmi ve výzkumu řeči pracuje na přizpůsobování řečových technologií pro jednotlivé trhy a mění tak způsoby života, práce, řízení a komunikace běžných lidí.

Vyspělá technologie rozpoznávání hlasu v systému AVIC-HD1BT má rozsáhlý slovník, takže rozumí širokému spektru mluvených příkazů. Řidiči mohou jeho pomocí navolit zaregistrovaná místa vyslovením povelu, například „jedeme do kanceláře.“ Navíc lze použít alternativní znění stejného povelu, takže místo „jedeme“ může řidič říci „najít.“

Systém AVIC-HD1BT je vybaven 30GB pevným diskem, na němž je uložena databáze map Tele Atlas s dynamickým vyhledáváním tras, podrobnými mapovými daty a cennými informacemi o silnicích ve 22 evropských zemích. Navigace v některých oblastech obsahuje informace o pruzích, takže se řidič přesně dozví, v jakém pruhu má jet, aby mohl snadno odbočit. Téměř 3,7 miliónu bodů zájmu umožňuje snadno najít čerpací stanice, restaurace, obchody a další záznamy o firmách.

Hlasové povely pro ovládání audiovizuálních zdrojů nebo mobilních telefonů s bezdrátovou technologií Bluetooth jsou stejně snadné. Řidiči mohou přímo přistupovat k zabudované knihovně hudby, která má vyhrazeno 10 GB místa na pevném disku pro uložení personalizované kolekce CD. K obsahu hudební knihovny lze přistupovat jednoduchým vyslovením jména interpreta, názvu písně, žánru nebo názvu alba. Podobně mohou zákazníci bezdrátově uskutečnit hovor z telefonu vybaveného technologií Bluetooth a následně hovořit prostřednictvím zabudovaného mikrofonu v systému AVIC-HD1BT a prostřednictvím reproduktorů ve vozu.

Pro výrobce automobilů a spotřební trh automobilových doplňků je technologie k dispozici okamžitě.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.