Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Úspora energie už při programování

U současných datových center i serverů už ceny spotřebované energie zdaleka nepředstavují zanedbatelnou položku v porovnání s hardwarem a softwarem. Další věc je, že energetická náročnost má význam i u přenosných přístrojů, které uživatele obtěžují nutností je nabíjet.
Na University of Washington probíhá projekt EnerJ, který by měl umožnit úspory energie v řádu desítek procent. „Zelené programování“ v tomto chápání znamená snahu ušetřit budoucím uživatelům už při návrhu aplikace a vlastní tvorbě kódu. Odpovídá určitému „rozvolnění“ různých kontrolních součtů nebo nižšímu napětí na některých tranzistorech (mírně vyšší pravděpodobnost náhodných chyb). U aplikací typu streaming médií nebo her lze prostě připustit jistou chybovost. Nakonec, tvrdí autoři projektu, na displejích může být vždycky trocha prachu, takže pokud v softwaru náhodou dojde k podobnému efektu, nestane se žádná katastrofa.
Výzkumníci samozřejmě počítají s tím, že tohle není možné vždy – například při šifrování nebo u bankovní aplikace. Nadstavba systému by měla nejprve rozlišit, zda určitá aplikace nebo její část patří do těch, kde je vyžadována absolutní přesnost, nebo zda je vzhledem k energetické efektivitě možné z ní slevit. Jádrem vyvíjeného frameworku má být neprostupná bariéra mezi těmito dvěma oblastmi, cosi na způsob oddělených sandboxů.
Jestli se ale takový přístup ujme, to je opravdu otázka. Mají zákazníci při výběru aplikace dnes vůbec motivaci kvůli úspoře energie riskovat nějaké problémy s funkčností?
V názvu EnerJ odpovídá J Javě a důrazu na aplikace pro mobilní zařízení. Příslušná implementace by měla fungovat jako rozšíření jazyka Java a ještě letos v létě by měla být vydána pod open source licencí. Autoři projektu stále věří, že se jim např. u smart phonů podaří snížit energetickou náročnost aplikací až řádově (tj. cca o 90 %).

Zdroj: Sciencedaily

Poznámka: Zde se také zdá být problémem interference. V softwaru je dost chyb, které nikdo nezamýšlel. I nijak kritická aplikace typu přehrávání videa nebo hraní hry může v případě chyby v uživateli vyvolat negativní emoce. Budou chtít takové aplikace nabízet (např.) operátoři? Budou si je chtít stahovat uživatelé?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru