Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Chobotnice používají nástroje

Nadto jsou obratné a mají chapadla, tj. k používání nástrojů předpoklady nejen duševní, ale i fyzické (těžko čekat nástroje třeba u inteligentního delfína)

A skutečně tomu tak je. Samozřejmě závisí na tom, co si pod používání nástrojů povolíme zařadit. Každopádně se zjistilo, že chobotnice Amphioctopus marginatus používá prázdné skořápky (v tomto případě kokosové – jde o malého hlavonožce, žádnou rozměrnou obludu) k tomu, aby se pod nimi ukrývala a pohybovala se po dně pomocí chapadel. Jak ve verzi se skořápkou nahoře, tak i dole (asi proti útokům něčeho schovaného v písku). Taktéž dokáže dvě půlky skořápky složit k sobě a uzavřít se v nich.

Pozorování bylo provedeno u indonéských ostrovů a hned u čtyřech chobotnic, nešlo tedy o výstřelek jediného hlavonožčího génia. Evoluce tohoto chování je nejasná: jak se to hlavonožci učí? Skořápky kokosů sem háží lidé, to předtím podobně používali nějaké lastury?

Zdroj: ScienceDaily

O inteligenci a dalších zajímavostech hlavonožců viz např. články Chvála hlavonožců – jsou minimálně moudří, Tajemný svět chapadel (1): Hlavonožčí rekordy, Tajemný svět chapadel (2): Útoky na lidi a lodě, systematika a evoluce hlavonožců, Tajemný svět chapadel (3): Inteligence chobotnic a soupeření hlavonožců s obratlovci

 

Obrázek: ilustrační, zdroj Wikipedia, jedná se o jiný druh chobotnice, „obecnou“ Octopus vulgaris. Licence obrázku GNU Free Documentation License

 

Samotná zpráva je už staršího data, nyní ji zařazujeme proto, že New Scientist k ní nabízí i video.

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru