Chytré rukavice umožňují šplhat po zdi jako gekon

Technologie |

Postgraduální student ze Stanfordu dokázal vylézt na téměř 4metrovou skleněnou zeď. Použil k tomu speciální rukavice inspirované technikou, kterou po svislých plochách šplhají gekoni.

Chytré rukavice umožňují šplhat po zdi jako gekonGekonům i jejich imitátorům stačí van der Waalsovy síly (tzv. slabá vazebná interakce, kdy se molekuly k sobě natočí svými dipóly), nevyužívá se podtlak. Chytré rukavice mají 24 malých lepicích polštářků o celkové ploše 140 centimetrů čtverečních, které jsou k samotné rukavici připevněny pružinami. Student vážil 70 kg, pokus byl bezpečný a provedený s rezervou – rukavice by unesly až 95 kg.

Materiálem použitým na lepivé polštářky byl polydimethylsiloxan. Zajímavé je, že s jedinou přilnavou plochou by to prý nefungovalo, takhle ale nebyl ani problém příslušný „suchý zip“ od zdi zase oddělit.

Projekt podpořila americká armádní agentura DARPA a techniku by samozřejmě rády využívaly různé speciální jednotky – ale třeba i hasiči.

Rukavice jsou při lezení propojeny se stupátky pro nohy, takže lezec nemusí viset za ruce, ale celkem pohodlně stojí. Na videu je vidět, že tímto způsobem se ovšem nedá šplhat příliš rychle, demonstrátorovi celkem trvá, než přilepí jednu rukavici dost na to, aby mohl sundat druhou a posunout se o půl kroku výš.

Uvádí se také, že metoda vyžaduje hladký povrch. To se zdá být divné, na drsném by se přece mělo šplhat lépe – možná by se ale polštářky nějak poškodily.

Video na YouTube

Zdroj: The RegisterÚvodní foto: Carbophiliac, Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

09.12.2014, 10:27

[...] Zdroj: ScienceWorld [...]

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.