Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Chytré rukavice umožňují šplhat po zdi jako gekon

Gekonům i jejich imitátorům stačí van der Waalsovy síly (tzv. slabá vazebná interakce, kdy se molekuly k sobě natočí svými dipóly), nevyužívá se podtlak. Chytré rukavice mají 24 malých lepicích polštářků o celkové ploše 140 centimetrů čtverečních, které jsou k samotné rukavici připevněny pružinami. Student vážil 70 kg, pokus byl bezpečný a provedený s rezervou – rukavice by unesly až 95 kg.

Materiálem použitým na lepivé polštářky byl polydimethylsiloxan. Zajímavé je, že s jedinou přilnavou plochou by to prý nefungovalo, takhle ale nebyl ani problém příslušný „suchý zip“ od zdi zase oddělit.

Projekt podpořila americká armádní agentura DARPA a techniku by samozřejmě rády využívaly různé speciální jednotky – ale třeba i hasiči.

Rukavice jsou při lezení propojeny se stupátky pro nohy, takže lezec nemusí viset za ruce, ale celkem pohodlně stojí. Na videu je vidět, že tímto způsobem se ovšem nedá šplhat příliš rychle, demonstrátorovi celkem trvá, než přilepí jednu rukavici dost na to, aby mohl sundat druhou a posunout se o půl kroku výš.

Uvádí se také, že metoda vyžaduje hladký povrch. To se zdá být divné, na drsném by se přece mělo šplhat lépe – možná by se ale polštářky nějak poškodily.

Video na YouTube

Zdroj: The Register

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru