Fata morgána na objednávku

Technologie |

Zajímavý výzkum využívá jiného principu zneviditelnění než oblíbené metamateriály. Struktura uhlíkových nanotrubiček má vytvořit cosi na způsob známé faty morgány.




Fata morgána běžně vzniká, pokud se objeví stabilní rozhraní mezi vrstvami vzduchu o různé teplotě; obě vrstvy pak mají i různé indexy lomu. Výsledkem je ohyb paprsků na rozhraní, které pozorovateli pak jakoby před očima zobrazí vzdálené objekty.

Ali Aliev a jeho kolegové z University of Texas v Dallasu se rozhodli vyvolat tento jev uměle, a to nejen ve vzduchu, ale v kapalinách. Cílem jejich projektu je mj. neviditelnost objektů pod vodou. Na rozdíl od „úzkoprofilových“ současných metamateriálů by zde ale změna teploty na rozhraní vrstev měla působit v mnohem širší oblasti spektra.

Elektricky vyhřívané uhlíkové nanotrubičky dokázaly vytvořit ve vzduchu i pod vodou patřičný teplotní rozdíl a ve výsledku promítnout na určité místo vzdálený předmět – a tak pozorovateli zamaskovat vše, co je na tomto místě ve skutečnosti.

Z nanotrubiček se teplo velmi rychle šíří do okolního prostředí. Strmost gradientu – rozdílu teplot – pak umožňuje účinnější optické triky (v kapalině lze údajně vytvořit strmější gradienty než v plynu). Účinná je technika údajně už při teplotách, které jsou nižší než bod varu vody; jinak by takové maskování přirozeně bylo spíše kontraproduktivní.

Uhlíkové nanotrubičky navíc nemají velkou tepelnou kapacitu. Lze je tedy rychle zahřát a po vypnutí přívodu proudu se zase rychle ochladí; to znamená, že umělou fatu morgánu lze prakticky okamžitě zhasínat, vypínat, ba i modifikovat.

Aliev se domnívá, že podobně by se dala vytvořit iluze i při šíření zvuku, takže tato technika by třeba mohla chránil ponorku před sonarem.

 

Zdroj: New Scientist

Video New Scientistu


 











Komentáře

27.07.2014, 11:04

.... thanks....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.