Kdo a jak se pozná v zrcadle

Biologie |

Test, zda se živočich pozná v zrcadle, se používá jako jedno z měřítek inteligence. Vsadili byste si spíše na gibona, nebo na straku?
Pokus se provádí nejčastěji tak, že jedince nějak barevně označíme na místě, kam si sám nevidí. Pokud pochopí, že má v zrcadle svůj vlastní obraz, bude se nejspíš snažit se pomalování nějak zbavit, nebo ho alespoň bude zkoumat, snažit se na něj dosáhnout apod. Kontrolní vzorek zvířat označíme bezbarvě – ti by se o odstranění pomalování snažit neměli (jinak nejde o zrcadlo, ale o mechanický pocit). Zvíře, které se pozná v zrcadle, také samozřejmě nebude třeba na svůj obraz útočit.

Výsledky? Jak jsme zde již psali, v zrcadle se poznají sloni.

Sloni se poznají v zrcadle

Zvládnou to šimpanzi i orangutani, jak se nově ukázalo, giboni ale ne. Můžete to zkusit doma se psem či kočkou, poznat by se neměli a klidně se pokusí si se svým dvojníkem hrát. Video ukazuje, že tuto schopnost ale mají například straky. Poznání „toto jsem já“ samozřejmě nejspíš vyžaduje mít relativně složité mentální modely…

 

 

Poznámky:

– Protože orangutani se v zrcadle poznávají a taktéž občas používají nástroje, zdá se, že k výraznému nárůstu inteligence došlo v evoluci krátce poté, co se od sebe oddělila větev směřující ke gibonům a od větvě velkých lidoopů včetně člověka.

– Přitom straky se v rámci krkavcovitých ptáků pokládají za relativně méně inteligentní v porovnání třeba s kavkami, o havranech, krkavcích či novokaledonských vránách nemluvě. O inteligenci kavek viz např. článek Kavky a husy fungují na barvy.

Obrázek: Zdroj Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.