Kosatky na lovu rozhoupou kru

Biologie |

O kosatkách je známo, že při lovu lachtanů dokáží až „vyjet“ na břeh a chytit svou oběť, především nepozorné mládě, i na souši. Ne snad, že by takový manévr byl pro ně zcela bez rizika, útočník se už nemusí dokázat dostat zpět do vody, nicméně v úhrnu se to kosatkám vyplatí.
Člověk si říká, že je štěstí, že nepatříme ke kořisti kosatek (tady by se dalo ironicky podotknout, že absence svědků nemusí tolik znamenat – ale ne, kosatky mají pro nás opravdu asi slabost).

Video ukazuje jinou techniku lovu. Kosatky se potřebují dostat k lachtanovi, který je na ledové kře. Kra je dost velká a lachtan se drží uprostřed, přímo na něj tedy nedosáhnou. Kru nicméně rozhoupají (vypadá to, že koordinovaně), zčásti i rozlámou a na několikátý pokus nešťastného lachtana přitom srazí do vody.

Video z YouTube (lehce „kruté“)

 

 

Poznámka: V téhle souvislosti si nelze nevzpomenout na to, že z „bezpečného kusu země“ mohou svou oběť stahovat také obří hlavonožci, i když hodnověrných dokladů je o tom jen minimum (viz jeden díl seriálu Tajemný svět chapadel).

 

Kosatka dravá na Wikipedia.cz

Obrázek: Zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.