Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Objeven prý nejstarší známý kalendář

Nesporná je existence kalendářů v Egyptě a Mezopotámii v době vzniku prvních států před více než 5 000 lety.
Viz také:
Možný kalendář ve Věstonicích
Kost z Ishanga (Uganda)

Britští archeologové nyní věří, že objevili nejstarší doklad, kde se o kalendářním účelu nedá pochybovat. Nález je datován do období mezolitu zhruba 8000 př. n. l.
Příslušný monument byl objeven ve Warren Field (skotská oblast Aberdeenshire) už v roce 2004 pomocí leteckého průzkumu. Jeho označení za kalendář je výsledkem nové analýzy, kterou provedli vědci z University of Birmingham. Monument prý umožňoval stanovit datum podle odpovídající fáze měsíce. Navíc zde podle archeologů bylo objeveno i „zarovnání“ vzhledem k zimnímu slunovratu, což umožňovalo propojit sluneční a měsíční cyklus.
Není úplně jasné, zda místní lovci a sběrači potřebovali kalendář z nějakého praktického důvodu. Vědci se domnívají, že spíše ano, protože různé zdroje potravy, zejména migrující lovná zvířata, bývaly k dispozici pouze sezónně (poznámka: nedalo se ale roční období nicméně zjistit i empiricky z toho, jak vypadá okolní příroda?). Otázkou také zůstává, proč znalost celkem sofistikovaného kalendáře byla brzy, jak se zdá, zapomenuta; a konec konců jiné mezolitici podle všeho podobné monumenty nebudovali.
Jak vlastně vypadal monument a zaměřování pomocí řad děr ukazuje následující video z YouTube.

Zdroj: Phys.org

Poznámka: Faktem je, že celá řada věcí, které jsme si tradičně spojovali s neolitem, má původ již v mezolitu (keramika, vypalování lesů…).

Úvodní obrázek je ilustrační, jde o sluneční hodiny ze starověkého Egypta (viz tento článek).

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru