Pavouci mohou vlákna na své oběti také házet

Biologie |

Ne všichni pavouci budují sítě, někteří svoji oběť loví „normálně“. Pak ovšem existují druhy, které sice tvoří vlákna, ale ta používají jako laso. Jedním ze zástupců této kategorie je pavouk bolas, Mastaphora hutchinsoni.
Specializuje se na chytání nočních můr a podobné havěti (motýlů, molů…). Řada těchto druhů má na křídlech šupinky, které se snadno setřou a motýl kvůli tomu s velkou pravděpodobností odolá běžné pavučině. Bolas na to proto jde jinak.

V první řadě své oběti láká na feromony používané v můřích námluvách. Je dokonale adaptován, takže složení vylučovaných látek dokonce v průběhu noci mění – podle toho, v jaké části noci je aktivní jaký druh motýla.

Motýli se k opačnému pohlaví přiblíží, ale pak se obvykle ještě před spářením mají obletovat v namlouvacích rituálech. To už Mastaphora přirozeně imitovat nezvládne, na kolem poletující můru přímo nemůže, a proto v této fázi vrhne svým vláknem. Na konci má lepivou kuličku – a lepivost je přirozeně mnohem větší než u klasické pavučiny, vždyť oběť se nezamotá a musí být chycena jediným vláknem. Totéž pak platí pro požadovanou – enormní – pevnost v tahu. (Je tu také poměr velikosti – asi jako obyčejným lanem chytat slona.) Vlákno takové vlastnosti na vzduchu udrží tak asi dvě hodiny. Pokud pavouk není do té doby úspěšný, musí ho pak sníst a vyprodukovat nové.

 

Zdroj: Markus Bennemann: Rafinované vraždy v živočišné říši, Knižní klub, Praha 2010

 

Úspěšný lov ukazuje video (na začátku není pavou, ale „obecná znělka pořadu“). Pavouk svou oběť v tomto případě rovnou nezkonzumuje (nevysaje), ale ochromí a připraví do zásoby.

 

 

Obrázek: pouze ilustrační, jiný druh pavouka

 

 Komentáře

06.11.2010, 16:04 dooobro

Nefunkční video

Video uvedené v článku je nefunkční, na youtube jsem našel tohle http://www.youtube.com/watch?v=2UfMJJAzvbI Zajímavý článek, pavouci jsou obecně velmi zajímaví tvorové...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.