Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Řetězec Staples nabídne jako službu 3D tisk z papíru

Této myšlenky se chytil řetězec Staples, který nabízí kancelářské potřeby. Zájemce si pomocí služby Staples Easy 3D může nechat vytisknout soubor ve formátech STL, OBJ, VRML a poté si ho levně vyzvednout v nejbližší prodejně. Dosud prý podobnou službu nabízela např. firma Shapeways, Staples je ovšem velký, „mainstreamový“ hráč se sítí poboček.
Není známo, zda se požadovaný předmět bude nějak kontrolovat, zda takto půjde vytisknout např. střelnou zbraň nebo její součástky.
Zajímavé je, že Staples nabídne v první fázi zřejmě 3D tisk nikoliv z plastu, ale z papíru. Jeho partnerem je totiž firma Mcor Technologies a její tiskárna Iris. Pracuje s běžným papírem např. formátu A4 a jeho vrstvy lepí k sobě pomocí lepidla na vodní bázi. Výsledkem je pak požadovaný předmět.
Výhodou má být, že na papír lze aplikovat zcela běžný inkoust a předmět tedy může mít miliony odstínů. Většina konkurenčních technologií 3D tisku podporuje naproti tomu jen malý rozsah barev a obarvení probíhá až dodatečně. Dodavatelé se chlubí také ekologičností – nepoužívají se žádná organická rozpouštědla ani nic podobně toxického, výrobky lze recyklovat stejně jako běžný potištěný papír.
Zdroj: The Register

Ukázkové video: Libo lebku?

Poznámka: V ČR podle všeho Staples nabízí pouze e-shop, tj. na službu si budeme muset počkat. Každopádně na počátku roku 2013 by měla tato nabídka odstartovat v Nizozemí a Belgii. Cena zatím oznámena nebyla, nicméně oproti konkurenci má být příznivá. Levná je prý především samotná tiskárna Mcor…

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru