Robot, který mává křídly jako pták

Technologie |

V rámci robotických projektů, které se při vývoji inspirují existujícími živými organismy, je na světě další exemplář. Robot SmartBird německé firmy Festo je při letu prakticky k nerozeznání od racka.
Titulní obrázek: přirozeně pouze ilustrační, jde o volavku

Firma Festo již například vytvořila robotické rameno s chováním sloního chobotu nebo autonomní „medúzu“. SmartBird, zkonstruovaný ve spolupráci s několika evropskými i americkými univerzitními výzkumnými týmy, má být ale ještě působivější. Dokáže vlastními silami vzlétnout (i když video je v tomto ohledu trochu nepřesvědčivé, protože robot nemá nohy ani kola – jak se tedy odlepuje od země, respektive tady asi racka příliš věrně nepřipomíná?) i přistát, mává při letu křídly, otáčí hlavu a kormidluje ocasem prakticky k nerozeznání od živého racka. S jediným rozdílem, rozpětí křídel skoro 2 metry je více než může nabídnout největší racek. Ale to nevadí, video ukazuje, že podoba je skutečně značná.

Pro případ problémů s načítáním videa – odkaz

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nnR8fDW3Ilo

Konstruktéři museli přijít jednak na to, jak přesně napodobit ptačí let, ale také jak vytvořit funkční mechanickou obdobu ocasu a křídel. Ocas je v jejich podání odpovědný pouze za řízení směru, potřebný vztlak zajistí křídla. To se zařizuje odladěním parametrů, jako jsou deformace trupu vs. křídla, natáčení úhlů atd. Křídla mají podobně jako jejich biologický vzor i příslušné klouby. K podrobnostem opět níže vložená videa.

Je to hračka, ale fascinující – konec konců, konstrukcí létajících strojů se lidé teoreticky zabývají už od minimálně od Leonadra da Vinci (pokud pomineme např. Ikara). A zbývá se jen ptát, zda by se SmartBird mohl dočkat senzorů, které by mu umožňovaly vzít si od člověka pamlsek z ruky nebo chytit hozené sousto za letu. Pak by iluze byla dokonalá…


 

Pro případ problémů s načítáním videa – odkaz

http://www.youtube.com/watch?v=9fbmWQ3ExEs&feature=player_embedded

Zdroj: PopSci.com

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.