Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Turingův šachový program vs. Kasparov

Jak se zde již několikrát psalo, Alan Turing je mj. i autorem prvního šachového programu TurboChamp. Jednalo se o „papírový“ algoritmus, protože Turing následující tah dokázal vypočítat v reálném čase ručně na papíře. I když v historicky první partii (roku 1951) člověka a stroje program prohrál, na to, jak musel algoritmus výpočetně nenáročný, hrál až neuvěřitelně dobře.

Viz také: Záhadné počátky počítačového šachu

Turing se pokoušel svůj program spustit na počítači Mark 1 na University of Manchester, ale neuspěl (neuvádí se, proč přesně, nějak to nešlo zkompilovat). Letošní rok je označován za rok Alana Turinga, protože 23. června uplynulo 100 let od narození tohoto génia. Na konferenci na University of Manchester se při této příležitosti objevila celá řada osobností světa IT, např. David Ferrucci z IBM nebo „otec internetu“ Vint Cerf.

Při této příležitosti TruboChapm sehrál další partii, tentokrát již běžel na počítači. Proti programu usedl nejlepší lidský šachista dosavadní historie Garry Kasparov (jehož prohra s počítačem Deep Blue v roce 1997 byla dalším milníkem v historii počítačového šachu). Človek samozřejmě snadno zvítězil, partii můžete vidět na videu. The Register s dalším odkazem na Turinga poznamenává, že Kasparov lidské hráče vesměs snadno poráží a v tomto smyslu TurboChamp vlastně úspěšně složil Turingův test…

 

Zdroj: The Register

 

Video na YouTube

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru