Po Červené přichází také Černá královna

Biologie |

Některé geny hrají při evoluci mikroorganismů roli Černého Petra. Štastnější se jich zbaví, druhému zůstanou.




Hypotézu Červené královny jsme zde již diskutovali mnohokrát. Jedná se o evoluční teorii, která dává vznik a udržení sexuálního rozmnožování do souvislosti s obranou hostitelů proti parazitům. Jak se zdá, v poslední době již Červená královna ale není přijímána tak pozitivně jako dříve.

Viz také: Soumrak Červené královny

Nyní přichází i hypotéza Černé královny. (Proč takové barvy? Jedná o odkazy na Alenku v říši divů; ve starší době se někdy šachové figurky označovaly barvami červená a černá.)

Černá královna v zásadě popisuje koevoluci na úrovni mikroorganismů. Řada z nich totiž v důsledku náhodných mutací ztrácí určitou schopnost nezbytnou pro život (typicky syntéza nějaké látky), takže se v tomto ohledu musí spolehnout na své kolegy. Výsledkem je nutnost společného života, případně těsnější spolupráce, přičemž tento trend mohl přispět i ke vzniku eukaryotní buňky či mnohobuněčných organismů.

Pro mikroorganismy je samozřejmě současně výhodné přijít o určité geny, protože se tím jejich fungování zefektivní. Tato „specializace“ by se ovšem dala současně chápat jako parazitismus.

S hypotézou přišli Richard Lenski a J. Jeffrey Morris z Michigan State University a Erik Zinser z University of Tennessee. Název kromě Červené královny odkazuje i ke karetní hře. Podle autorů je vlastně nevýhodné mít určité geny, když z výsledků jejich práce mají prospěch i ostatní – tj. když produkty příslušných syntéz vystupují z buňky, a stávají se tak „veřejnými statky“. Kdybychom chtěli zachovat význam, v češtině bychom tedy spíše než o Černé královně mohli hovořit o Černém Petrovi.

Pro ilustraci hypotézy může dle autorů posloužit mořský mikroorganismus Prochlorococcus. Má velmi malý genom a postupně se „zbavil“ třeba genu pro enzym peroxidázu. Peroxid vodíku je v důsledku toho pro něj toxický. Jenomže kolem v planktonu žijí i jiné mikroorganismy, které peroxid z prostředí odstraňují na své náklady. Geny pro peroxidázu jsou tedy vlastně Černým Petrem.

Zdroj: Physorg.com

 

Poznámka: Lingvistická otázka: jak psát Černý Petr? Malými písmeny, asi jako názvy karetních her – kanasta – i karet – pikové eso? Ovšem „černý petr“ vypadá trochu divně… (Ono i červená královna, pokud není řeč o knize, možná lépe s malým písmenem, prostě název teorie, asi jako neodarwinismus?)

 











Komentáře

05.04.2012, 10:05 karel-i

doplnění

Když čtu článek dál, vidím že autor vedle chybného třetího odstavce správný původ z karet také později uvádí. Černý Petr je hezký překlad, obávám se však, že se opět prosadí doslovný překlad (hle jaké štěstí, že u červené královny to někdo nepřeložil správně ale doslovně, takže pojem černé královny zůstal neobsazený :-) ).

05.04.2012, 09:57 karel-i

Původ názvu

Tvrzení v článku je chybné. Na Alenku odkazuje jen červená královna (Red Queen), anglické označení pro černou šachovou figurku, v češtině pro evoluční hypotézu zdomácnělé v doslovném překladu (a ne že by se někdy hrálo červenou proti černé, jak autor také spekuluje). Jak autor hypotézy černé královny uvádí, je název inspirován úlohou pikové dámy (Queen of Spades, též zvané Black Queen) v karetní hře Hearts (ta bývala v počítačové verzi standardním přílepkem MS Windows). Vizte např. http://www.physorg.com/news/2012-04-professor-hypothesis-game-changer-evolutionary.html

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.