Grafen pro neprůstřelné vesty

Technologie |

Grafen by mohl najít další využití, a to jako materiál pro konstrukci neprůstřelných vest. Kulku dokáže zpomalit efektivněji než kevlar nebo ocel.

Grafen pro neprůstřelné vesty



Ono na tom není nic zase tak divného, unikátní mechanické vlastnost monoatomární vrstvy uhlíku jsou už známy dlouho, však se o grafenu uvažuje i jako materiálu pro výtah na oběžnou dráhu (tj. lano, které se nesmí vlastní vahou přetrhnout, atd.). Nyní na Rice University provedli a v časopisu Science publikovali experimenty ukazující další vlastnosti a možnosti grafenu.

Použity byly miniaturní skleněné kuličky v řádu mikrometrů odpalované pomocí laseru, který vyvolal explozi/vypaření zlatých vláken. Kuličky létaly asi třetinou rychlosti kulky z běžné zbraně (v originále 6,700 mph, vychází to? vypadá to spíš, že číslo je uvedeno chybně). Ochranná vrstva byla tlustá 10-100 listů grafenu a to, jak dobře absorbuje náraz, se sledovalo pomocí elektronové mikroskopie. Grafenová fólie se chovala jako trampolína, kulička ji občas dokázala protrhnout, ale už předtím ztratila většinu energie. Grafen se ukázal dvakrát účinnější než kevlar a desetkrát než ocel. To má znamenat, že grafen dokáže absorbovat 0,92 mJ/kg energie střely, ocel 0,08 mJ/kg. V takovémhle srovnání samozřejmě pro grafen hraje jeho nízká hustota, účinná neprůstřelná vesta z grafenu by (zdá se) musela být docela tlustá.

Zdroj: Phys.org



Úvodní foto: Carbophiliac, Wikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.