Američané chtějí urychlit likvidaci nebezpečného jaderného paliva, pomáhají jim Češi

Aktuality |

Navzdory tendenci eliminovat z jaderné energetiky vysoce obohacené jaderné palivo funguje po celém světě 74 reaktorů, které jej používají, anebo to alespoň plánují.
tisková zpráva České nukleární společnosti

Americká instituce National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine proto vydala zprávu, ve které apeluje na proces minimalizace provozu takových reaktorů v celosvětovém měřítku.
Za doporučenou bezpečnou hranici, při které nehrozí zneužití štěpitelného uranu, se dnes pokládá obohacení paliva do 20 %. Drtivá většina jaderných elektráren využívá palivo s mnohem nižším podílem (většinou kolem 5 %), některé výzkumné reaktory však mají ve svém palivu uranu 235 mnohem více – až 80 %. Takto vysoce obohacený uran (HEU – highly enriched uranium) je již možné zneužít pro výrobu klasické atomové bomby. Z hlediska globální bezpečnosti proto USA aktivně podporují výzkumné reaktory v přechodu od vysoce k nízko obohacenému palivu.
Na procesu přepravy vysoce obohaceného vyhořelého jaderného paliva z výzkumných jaderných reaktorů po celém světě se podílí i česká společnost ÚJV Řež, a. s. Od roku 2007 pomohla se 14 odvozy v 10 zemích, celkem se jednalo o 711 kg vysoce obohaceného uranu. Tým odborníků naposledy odvezl téměř dva kilogramy uranu z gruzínského reaktoru v Tbilisi loni v prosinci. Od letošního roku spolupracuje ÚJV rovněž na odvozech paliva z reaktorů čínské provenience v Africe a Asii.
Použité palivo se za přísných bezpečnostních opatření naloží do speciálních obalových souborů včetně přepravních ISO kontejnerů, přepraví se do jednoho z přepracovacích závodů, kde se nejdříve mechanicky a potom chemicky zpracuje (rozřeže, rozpustí a chemické prvky se oddělí od sebe). Následně se oddělí uran a plutonium, které se dají opět využít. 

Zdroj: NucNet, ÚJV Řež
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.