Jak se v Ostravě testovaly nové procesory Intelu

Technologie |

Pro získání porovnání čistě výpočetního výkonu byl použit vlastní syntetický benchmark vyvíjený v IT4Innovations, který má pracovní název Mandelbrot, a standardní syntetický benchmark STREAM.

Jak se v Ostravě testovaly nové procesory Intelu



tisková zpráva Národního superpočítačového centra IT4Innovations/Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations testovalo pro Intel nové procesory Intel Haswell EP, které byly 9. září uvedeny na trh jako novinka tohoto výrobce. Pro porovnání byly použity produkční procesory Intel Sandy Bridge EP, které jsou použity ve standardních výpočetních uzlech superpočítače Anselm národního superpočítačového centra.
Testy se zaměřovaly na složité algoritmy pro řešení inženýrských úloh (např. v automobilovém průmyslu) a na syntetické testy ověřující maximální zatížení a efektivitu spotřeby energie vzhledem k výpočetnímu výkonu. Experti z IT4Innovations prokázali, že při správném využití dosahují nové procesory architektury Haswell až
3x vyšší rychlosti než procesory současné architektury SandyBridge.
„Jsem velmi potěšen, že se naše centrum v krátké době své existence zařadilo mezi světovou špičku a je využíváno i pro tento druh vysoce specializované spolupráce jako i důvěrou společnosti Intel, že své nové procesory testovala i u nás“, konstatoval ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič.
„Těší nás, že bezprecedentní vzestup výkonu nových procesorů Intel Xeon potvrdil i benchmark národního superpočítačového centra IT4Innovations. Výsledky měření nových procesorů navržených zejména pro cloudová a výpočetně náročná prostředí, které prezentuje IT4Innovations také na základě vlastních algoritmů, se shodují se světově uznávanými benchmarky. Ostravské centrum tím potvrzuje své kvality a řadí se mezi důvěryhodné instituce pro tento vysoce specializovaný a technologicky náročný typ služeb,“ doplnil Business Development Manager společnosti Intel Petr Ulvr.

z tiskové zprávy společnosti Intel na toto téma
V rámci možnosti testování nové generace serverových CPU Intel Haswell EP byly v národním superpočítačovém centru IT4Innovations porovnány výkony v několika syntetických benchmarcích a v několika benchmarcích založených na pracovních verzích kódů, které jsou předmětem výzkumu či produkčních výpočtů centra. Pro porovnání byly použity produkční CPU Intel Sandy Bridge, které jsou použity ve standardních výpočetních uzlech clusteru Anselm.

Pro získání porovnání čistě výpočetního výkonu byl použit vlastní syntetický benchmark vyvíjený v IT4Innovations, který má pracovní název „Mandelbrot“, a standardní syntetický benchmark STREAM pro testování propustnosti paměťového subsystému. Mandelbrot ukázal 1.89násobný nárůst výkonu (při použití AVX instrukcí) a 3.37násobně (při použití nových FMA instrukcí) vyšší než u procesoru Sandy Bridge. STREAM ukázal nárůst výkonu propustnosti pamětí 1.47násobně vyšší než u procesoru Sandy Bridge.

„Protože jednou z oblastí zájmu IT4Innovations jsou algoritmy pro efektivní a škálovatelné řešení inženýrských úloh, byly jako další zvoleny benchmarky založené právě na takovýchto algoritmech. Prvním byl standardizovaný řešič „icoFoam“ z oblasti Výpočtů dynamiky tekutin (CFD) z balíku OpenFOAM, který je často využíván v automobilovém průmyslu. Jako druhý byl zvolen řešič HTFETI (Hybrid Total FETI), který je vyvíjen přímo v rámci projektu IT4Innovations a který je vhodný pro řešení např. úloh ze strukturální analýzy pomocí tzv. doménové dekompozice. Ve vzorových úlohách byl nárůst výkonu na CPU Haswell EP v případě řešiče icoFoam 1.54násobně vyšší a v případě řešiče HTFETI 1.39násobně vyšší,“ potvrzuje zástupce ředitele superpočítačových služeb Filip Staněk z IT4Innovations.
Jako poslední reprezentant z řady výzkumných aktivit projektu IT4Innovations byl zvolen řešič Multidis z balíku nástrojů pro výpočty molekulární dynamiky Multidyn, kde v testovacím výpočtu dosáhlo CPU Haswell EP 2.55násobný nárůst oproti Sandy Bridge.



Úvodní foto: Wikimedia Commons, licence public domain




Související články




Komentáře

22.01.2015, 05:18

.... tnx for info!!...

21.12.2014, 13:40

.... ñïñ!...

04.12.2014, 18:47

.... tnx for info!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.