První živé organismy mohly být složitější, s organelami v buňce

Biologie |

Přesněji řečeno, nejde ani tak o první pozemské živé organismy, ale o poslední společné předky všech těch dnes žijících – LUCA.




Zkratka LUCA odpovídá Last Universal Common Ancestor. Většinou se předpokládá, že šlo o velmi jednoduché buňky, jenže… Manfredo Seufferheld z University of Illinois a jeho kolegové tvrdí, že v mikrobiálních buňkách se nacházejí oblasti s vysokou koncentrací polyfosfátu a tato „úložiště“ jsou vlastně primitivní organely. Mají je sdílet jak „pravé“ bakterie, tak i archea a eukaryotické organismy. V eukaryotech byly tyto organely známé již dříve a označovaly se jako acidokalcisomy. V bakteriích ale mají být přítomné struktury podobné po stránce fyzikální, chemické (přítomnost podobných enzymů) i funkční.

Když se navíc porovnají příslušné enzymy (respektive kódující geny), vychází pro ně stejný evoluční „stromeček“ jako pro drtivou většinu genů. To má být další argument pro to, že příslušná organela opravdu pochází z doby nejen před vznikem eukaryot, ale i před rozdělením bakterií a archea.

A nakonec – původně mohlo jít skutečně i o regulérní organelu, jak dnes vypadá u eukaryot. Bakterie si ji mohly druhotně zjednodušit, jak se přizpůsobovaly různě extrémním podmínkám a maximalizovaly rychlost rozmnožování. Evoluce nevede jen od jednoduchého ke složitějšímu…

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámka: M. Ridley v knize Genom dokonce zastával názor, že první buňka/LUCA byla spíše eukaryotem, tedy s jádrem (nikoliv se symbiotickými organelami). Jeho argumentace byla logická, ale jinde se příslušná názor moc nevyskytuje, zřejmě je tato představa tedy minoritní nebo již zase opuštěná.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.