Astrofotgrafie za duben: galaxie dokonalých tvarů

Astronomie |

Budeme-li prohlížet souhvězdí Velké medvědice oblíbeným dalekohledem Somet Binar 25x100, možná nás zaujme dvojice slabých mlhavých obláčků galaxií M 81 a M 82. Bizarní krásu však ukáže až fotografie.




***tisková zpráva České astronomické společnosti

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2007 obdržel snímek galaxie M 81 v souhvězdí Velké Medvědice pořízený Pavlem Cagašem ze Zlína a Kamilem Hornochem z Lelekovic u Brna.

Na obloze existují oblasti astronomy tiše opomíjené. Dokonce i hvězdárny stavěné u měst svou orientací tyto oblasti někdy poněkud zanedbávají. A to i přesto, že zde nalezneme asi nejznámější hvězdná seskupení Malého a Velkého vozu. Tedy správně astronomicky Malé a Velké medvědice. Objektů z naší Galaxie je však zde k pozorování tak málo, že i Hubbleův dalekohled si zde nalezl své „hluboké pole“, kde nerušeně studuje jedny z nejslabších a nejvzdálenějších objektů ve vesmíru. I když se asi žádný český astrofotograf nemůže s výkonem tohoto kosmického giganta srovnávat, přesto i my můžeme na severní obloze nahlédnout dosti hluboko do vesmíru. Budeme-li prohlížet souhvězdí Velké medvědice oblíbeným dalekohledem Somet Binar 25×100, možná nás zaujme dvojice slabých mlhavých obláčků galaxií M 81 a M 82. Bizarní krásu však ukáže až fotografie. Jednu takovou krásnou fotografii do soutěže Česká astrofotografie měsíce poslal Pavel Cagaš. Na vzniku snímku se podílel i Kamil Hornoch, pozorovatel komet, meteorů a proměnných hvězd, kterého Pacifická astronomická společnost vyhlásila „Nejlepším amatérským astronomem roku 2006“ (viz tiskové prohlášení České astronomické společnosti č. 86 na adrese http://www.astro.cz/download?type=11). Právě on pořídil barevnou část snímku. Jasovou část výsledného obrazu pořídil Pavel Cagaš dalekohledem s poněkud delším ohniskem a jiným nastavením snímací kamery, čímž dosáhl jemné kresby detailů. Taková metoda skládání dílčích obrazů umožňuje získat kvalitní barevné snímky nebeských objektů.
Galaxie M 81, zachycená na vítězném snímku dubnového kola ČAM, je jednou z nejkrásnějších spirálních galaxií na naší obloze. Za její dokonalý tvar patrně může těsné přiblížení ke galaxii M 82, které nastalo přibližně před 600 miliony lety. M 81 je od nás vzdálena 12 milionů světelných roků a objevil ji v roce 1774 Johann Elert Bode. V roce 1779 ji nezávisle znovuobjevil Pierre Méchanin, který o ní podal zprávu Charlesu Messierovi, jenž ji v roce 1781 pod číslem 81 zanesl do svého katalogu. Její průměr se odhaduje na 36 000 světelných roků. Galaxie je patrně největším a dominantním objektem kupy galaxií nazývané „Skupina galaxie M 81“.
Oceněný snímek je však zajímavý ještě něčím jiným. Právě na jasové části snímku byla objevena poblíž jádra galaxie nova – hvězda, která náhle prudce zvýšila svou jasnost. Na výsledném barevném snímku ji sice nenalezneme, neboť je přezářena jasem galaktického jádra, avšak v článku Pavla Cagaše a Kamila Hornocha na serveru České astronomické společnosti (http://www.astro.cz/clanek/2755) můžeme nalézt nejen podrobnosti objevu, ale i snímky, na nichž si můžeme novu prohlédnout. Snímek ukazuje nejen skvělý výsledek astronomické spolupráce, ale i skutečnost, že nadšený amatérský astronom může být aktivním účastníkem důležitých astronomických objevů. A tak s radostí můžeme oběma astrofotografům poděkovat za mimořádný příspěvek nejen do soutěže ČAM a poblahopřát jim k zajímavému objevu.

obrázek ve větším rozlišení: astrofoto-duben-2007.jpg








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.