Astrofotografie za prosinec: Ocas komety Holmes

Astronomie |

Kometa byla sice velmi dobře pozorovatelná pouhým okem, ochudila nás však o to hlavní, co kometu kometou dělá. O ohon. To ale nepočítala s astrofotografy a jejich technikou, zpracovatelskými postupy, umem a zkušenostmi...





***tisková zpráva České astronomické společnosti

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2007 obdržel snímek komety 17/P Holmes nazvaný Kometa zepředu pořízený dvojicí autorů – Miloslavem Druckmüllerem z České republiky a Arne Danielsenem z Norska.

Překrásné portréty nezvyklé komety Holmes plní nejen stránky astronomických časopisů a internetu, ale i e-mailovou schránku soutěže „Česká astrofotografie měsíce“. A to již plné tři měsíce. Kometa byla sice velmi dobře pozorovatelná pouhým okem, ochudila nás však o to hlavní, co kometu kometou dělá. O ohon. To ale nepočítala s astrofotografy a jejich technikou, zpracovatelskými postupy, umem a zkušenostmi. Ti z těch několika málo fotonů, které kometě od ohonu k Zemi proklouzly, vykouzlili na fotografiích, a zejména na obrazovkách počítačů obraz střapaté „kometární chobotnice“, řítící se vesmírem. Takovým dokladem může být i prosincová vítězná fotografie ČAM nazvaná „Kometa zepředu“. Jejími autory jsou Miloslav Druckmüller z Moravy a Arne Danielsen z Norska. Obě jména známe spíše v souvislosti s překrásnými snímky zatmění Slunce, avšak je vidět, že je nepřekvapí ani noční obloha.

Oba fotografové pořídili současně z Norska a České republiky celkem 99 snímků, aby vytvořili tento působivý obrázek. Kometa se na něm představuje, jak ji skutečně málokdy můžeme vidět – takřka přímo zepředu. Slunce se totiž nacházelo, a stále nachází, na opačné straně oblohy, a naše Země tak leží přibližně na spojnici komety a Slunce. Ohon, tlačen slunečním větrem a tedy mířící vždy od Slunce, se díky současné geometrii drah skrývá za vlastní, obrovskou kometární komu. A ta je vskutku veliká, neboť svým průměrem překonala i průměr našeho Slunce. A to je jistě výkon úctyhodný, neboť podle pozorování z Hubbleova kosmického teleskopu má celé toto divadlo „na svědomí“ těleso o průměru pouhých 3 a půl kilometru.

Stejně úctyhodná je však i práce obou autorů vítězného snímku, kteří nám všem tento „tajný“ portrét zajímavé komety 17P/Holmes přiblížili. Děkujeme.

Autoři snímku

Miloslav Druckmüller, Česká republika (53) a Arne Danielsen, Norsko
e-mail: druckmuller@fme.vutbr.cz
web: http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck, http://home.online.no/~arnedani/

Technické údaje a postup

Datum: 1. 11. 2007
Čas: 18:50–21:20 UT

Optika/fotoaparát: Takahashi Epsilon-180ED 2,8/500 mm, Canon EOS 40D (mod. Hutech Ib),
Rubinar 10/1000 mm, Canon EOS 5D
Montáž: Vixen GP-DX,
SW EQ6
Místo: Brno, Česká republika, N 49° 13.45“, E 16° 32.98“,272 m. n. m.
Vestby, Norsko, N 59°36’18", E 10°45’40", 124 m. n. m.

Zpracování:

Složenina celkem 99 snímků pořízených dvěma přístroji expozicemi od 30 s do 3 min. Snímky byly kalibrovány užitím černých snímků, numericky odstraněna vinětace (polynom 4. stupně) a registrovány užitím softwaru Registar. Pak byly všechny obrázky složeny v jeden obraz. Následovala kalibrace bílé a černého pozadí. Závěrečné zpracování v SOFO ACC 6.1. a vlastním softwaru napsaném v Delphi.

Vítězné snímky v jednotlivých měsících si můžete prohlédnout na http://www.astro.cz/cam/.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.