Diamanty ve sluneční soustavě nejspíš nenajdeme

Astronomie |

Naděje, že bychom někdy mohli na Uranu či Neptunu těžit diamanty, se podle všeho rozplývají. Obě planety na to obsahují příliš málo uhlíku...




Naděje, že bychom někdy mohli na Uranu či Neptunu těžit diamanty, se podle všeho rozplývají. Obě planety na to obsahují příliš málo uhlíku…

Podle posledních simulací se zdá, že množství uhlíku prostě nestačí na to, aby se zde při daných teplotách a tlacích diamanty vůbec zformovaly. Rozdíl je výrazný: Uran a Neptun mají asi 1-2 procenta uhlíku, ke tvorbě diamantů by bylo třeba, aby planeta tohoto typu obsahovala asi 15procentní podíl uhlíku. Na tom, zda takové planety někde existují, nepanuje obecná shoda.
Diamantů by naproti tomu mohli být plní bílý trpaslíci. Tyto zbytky hvězd mohou obsahovat až 50 procent uhlíku – původně v tekuté podobě, ale jak těleso chladne, dojde ke krystalizaci diamantu. A to pořádně velkého: pro srovnání, bílý trpaslík BPM 37093 má coby jádro krystal o velikosti Měsíce, i když v tomto případě je nejspíš ne z diamantu, ale z tuhého kyslíku.
Samozřejmě existuje dost důvodů pro přesvědčení, že se diamanty na bílých trpaslících nikdy nepodaří těžit, minimálně proto, že se to nemůže vyplatit: velká gravitace na jejich povrchu, vzdálenost vesmírných propastí, fakt, že diamanty by nejspíše byly hluboko v jádru trpaslíka… Ale jednou kdoví.

Zdroj: New Scientist








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.