Hledání mimozemských civilizací utichá

Astronomie |

Projekt vytvořený pro hledání vesmírných civilizací SETI@home dne 15. prosince oficiálně skončil. Jeho nástupcem se stal BONIC.




Projekt vytvořený pro hledání vesmírných civilizací SETI@home dne 15. prosince oficiálně skončil. Všechny výsledky spolupráce na tomto projektu budou „zmraženy“, a k dispozici na internetu.
Práce institutu SETI vychází převážně ze sledování rádiových signálů přicházejících z vesmíru na planetu Zemi. Data používaná při výzkumu se získávají z Arecibského radio teleskopu v Portoriku, což je největší a nejcitlivější rádiový teleskop na světě.

Prostřednictvím projektu SETI@home se badatelé pokusili pomocí podrobné analýzy malých částí frekvenčního spektra o nový typ vesmírného průzkumu. Pracovníci institutu přišli s řešením, distribuovat prostřednictvím internetu výpočty malých částí spektra dobrovolným účastníkům. Každý z uživatelů, ochotný se zapojit do projektu SETI@home, musí na svůj počítač nainstalovat klienta, který data zpracovává. Klient má podobu šetřiče obrazovky, který začne pracovat po určité době nečinnosti počítače. Jakmile se na počítači začne opět pracovat, výpočet se pozastaví. Distribuovaný klient existuje pro mnoho operačních systémů – Windows, Macintosh, UNIX, OS/2, BeOS, Mac OS X Server, Linux či Solaris. Každý účastník projektu má prostřednictvím klienta k dispozici přehled o průběhu analýzy a různé další informace.
SETI@home se stal i jakýmsi druhem soutěže pro ladiče výkonu PC sestav. Ti si prostřednictvím aplikace mohli změřit výkon systému a porovnat jej s ostatními.
Projekt pro pátrání po mimozemském životě z domova (Search for Extra Terrestrial Life at Home) začal fungovat v roce 1999. Do dnes se do něj zapojilo přes 5 milionů uživatelů.

Co bude dál
Projekt SETI@home úplně neskončí, ale přestěhuje se na systém BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), což je open-source gridový projekt, jenž používá ty samé principy co předešlý systém. BONIC bude nadále pátrat po mimozemských radiových signálech, ale nový klient též umožní uživatelům věnovat nevyužitý výkon svého procesoru na další badatelské účely, jako jsou například klimatické změny, astronomie nebo léčení lidských nemocí.

Češi v hledání nejsou pozadu
Do SETI@home se zapojil i nemalý počet Čechů. Do této chvíle je do projektu registrováno 35 995 českých uživatelů. V počtu zpracovaných výsledků se Česká republika celosvětově řadí na 12 místo.








Související články




Komentáře

29.07.2014, 22:04

.... good info!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.