Katalogizovaných planetek je už více než 30 000

Astronomie |

Už dvě stě let objevují astronomové planetky v naší Sluneční soustavě. První z nich, planetka Ceres, byla objevena v roce 1801. Nyní je jejich počet vyšší než třicet tisíc a toto číslo roste každým dalším dnem. ...




Už dvě stě let objevují astronomové planetky v naší Sluneční soustavě. První z nich, planetka Ceres, byla objevena v roce 1801. Nyní je jejich počet vyšší než třicet tisíc a toto číslo roste každým dalším dnem.

Zpočátku přibývalo planetek velmi pomalu. Tempo se postupně zrychlovalo, ale až se na konci 20. století se rozeběhlo doslova ďábelsky. Do provozu bylo totiž uvedeno několik automatických dalekohledů sloužících k hledání dosud neznámých planetek. V roce 1999 bylo dosaženo čísla 10000. O obrovském růstu objevených planetek svědčí fakt, že za poslední dva roky se počet očíslovaných zvýšil na trojnásobek. Jen v průběhu září dostalo své číslo 1642 dalších malých těles naší Sluneční soustavy. K prolomení šestimístné hranice pravděpodobně dojde během tří následujících let. Nutno ovšem mít na paměti, že na to aby planetka dostala definitivní číslo, musí být známa její dráha. Existuje totiž dalších 150 000 planetek, které byly pozorovány, ale ne dostatečně dlouho na to, aby mohla být vypočtena jejich dráha.

Tempo nových objevů je natolik obrovské, že hrozí zahlcení Minor Planet Center (MPC), pracoviště, které se katalogizací drah planetek zabývá. MPC pracuje pod patronátem Mezinárodní astronomické unie (IAU). Zabývá se zpracováním dat o planetkách napozorovaných po celém světě a zároveň spojuje velké pozorovací programy s jednotlivci a týmy, které se zabývají následnými pozorováními sloužícími ke zjištění drah jednotlivých planetek. Centrum zpracuje na 70 000 pozorování během jednoho dne. Zatímco u některých planetek stačí k určení dráhy pozorování pořízená během jedné noci, u jiných to trvá celé měsíce či roky, než se podaří získat dostatečná data.

Největší pozornost je v současnosti věnována planetkám větším než jeden kilometr. Případná srážka s těmito tělesy by totiž mohla mít vážné důsledky pro existenci dnešní civilizace. Odhady o počtu těchto těles se pohybují v rozmezí od 700 do 1200, přičemž dnes je známo zhruba 500 z nich. Žádný z těchto asteroidů není na dráze, která by jej přivedla ke srážce s naší Zemí v následujícím století. Pak jsou tu ovšem další tělesa, o průměru nad sto metrů. Srážka s nimi by způsobila lokální katastrofu, mohla by například vést ke zničení velkého města. Těchto těles je samozřejmě mnohem více, jejich počet se uvádí řádově v miliónech. Až se technika dostane na úroveň dostatečnou pro detekci i těchto asteroidů, nebude mít současný přístup k počítání drah a katalogizaci planetek žádnou šanci.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.