Laserové obohacování uranu poprvé komerčně

Člověk |

Isotopy uranu 235 a 238 se oddělují tak, že přesně naladěné lasery excitují pouze molekuly U235, které jsou rozhodující pro štěpnou jadernou reakci.
***oznámení České nukleární společnosti

Americké energetické firmy Exelon a Entergy budou prvními společnostmi, které na komerční bázi použijí novou technologii laserového obohacování uranu – Global Laser Enrichment (GLE) Technology. Firmy podepsaly dohodu o dodávce služeb pro tuto technologii od společnosti GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH).

Exelon a Entergy podle zprávy společnosti GE zažádají o licenci pro technologii laserového obohacování uranu s cílem prodávat palivo z obohaceného uranu jaderným elektrárnám. Společný podnik GE a Hitachi tuto technologii koupil v roce 2006 od australské firmy Silex, která ji vyvinula a postupně vypracovala tři generace GLE. Pilotní provoz byl postaven v podniku Global Nuclear Fuel ve Wilmingtonu v Severní Karolíně, jako společný podnik GE, Hitachi a Toshiby.
Laserové obohacení uranu se pokládá za nejlevnější a nejvýkonnější známou metodu obohacení uranu ve srovnání s dosud používanými centrifugami a difúzní metodou. Náklady by mohly klesnout až na jednu desetinu. Laserová metoda také neklade velké nároky na prostor a vyspělost výrobního zařízení. Isotopy uranu 235 a 238 se oddělují tak, že přesně naladěné lasery excitují pouze molekuly U235, které jsou rozhodující pro štěpnou jadernou reakci. Další technické detaily separace izotopů uranu prostřednictvím metody GLE nejsou známy. Levnost a dostupnost metody ale v poslední době vzbudily obavy, aby nebyla zneužita k výrobě jaderných zbraní pro teroristické účely.

Zdroj: NucNet, GEH, Silex, GE

***
Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.
http://www.csvts.cz/cns
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.