Linky: arašídy pro alergiky – rok klonů – včely hledají výbušniny – vzestup dinosaurů

Astronomie |

Konferenci o genetice lze sledovat v přímém přenosu na internetu, arašídy by už v budoucnosti nemusely představovat pro alergiky riziko, včely je možno vycvičit na hledání výbušnin, klonování by podle řady vědců mělo být legalizováno, ...




Konferenci o genetice lze sledovat v přímém přenosu na internetu, arašídy by už v budoucnosti nemusely představovat pro alergiky riziko, včely je možno vycvičit na hledání výbušnin, klonování by podle řady vědců mělo být legalizováno, dinosauři díky pádu nebeského těla nejen vyhynuli, ale i zemi ovládli… Pravidelný týdenní přehled odkazů.

Jak sledovat na internetu konferenci o trendech v současné genetice píše vědecká sekce Neviditelného psa.

Jak vyšlechtit arašídy pro alergiky, o tom píše Idnes. Za alergii je zodpovědných několik bílkovin, které jsou výsledkem konkrétních genů. Ty se podařilo identifikovat a po odstranění z genomu ořechů by již nic nemělo bránit jejich konzumaci. Možné je toho docílit buď genovou modifikací, nebo opakovaných křížením a selekcí na "nealergickou" odrůdu. První cesta je rychlejší, výsledek prakticky stejný.

Zatímco podle převládající teorie souviselo vyhynutí dinosaurů s nárazem asteroidu, podobné příčiny mohl mít i jejich vzestup. Podobná katastrofa jako na konci křídy se totiž mohla odehrát i na přelomu triasu a jury – ta však dinosaurům naopak pomohla – došlo k velkému vymírání, jehož následkem se uvolnily niky později obsazené dinosaury. Stručně na toto téma píše Ihned.

O trhlinách v ledovcích na území Antarktidy píše vědecká sekce Tiscali.

Američané cvičí včely, aby tyto byly schopné ucítit výbušniny, píšou Lidové noviny. Včely medonosné byly původně cvičeny pro odhalování min, nyní se však začnou rojit např. kolem automobilu, který převáží i nepatrné množství výbušniny. Zdá se, že včely jsou na pachy možná i citlivější než psi. V budoucnosti by snad mohly být rozmístěny kolem důležitých bezpečnostních stanovišť.

Pravidelný týdenní přehled dění na poli kosmonautiky přináší SpacePortal.

Na závěr New Scientist: Rok 2002je označován jako rok klonů. Vědci přitom argumentují, že jedinou cestou, jak celou záležitost udržet pod kontrolou, je ji legalizovat – jinak se klonování s nejrůznějšími cíly bude provádět načerno a zcela neřízeně.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.