Batohové algoritmy

Matematika |

Máme k dispozici určitý počet předmětů. U každého známe jeho váhu a cenu. Potřebujeme v batohu s určitou nosností přenést co nejcennější kontraband. Naneštěstí je však celková hmotnost všech předmětů vyšší než nosnost batohu.
Takže, ač neradi, nějaké zboží budeme muset nechat na místě. Jak to udělat, abychom přenesli zboží v co nejvyšší hodnotě?

Dejme tomu, že nosnost batohu je 6 kg. Máme 4 předměty s následujícími vahami a cenami:

3…9

3…9

4…14

5…16

Problém batohu se někdy uvádí jako příklad úlohy, na níž nelze aplikovat tzv. hladový princip (princip horolezce). Tato metoda spočívá v tom, že v každém kroku uděláme „lokálně optimální“ volbu, která nám vzhledem k zadání dá po skočení „kola“ nejlepší pozici do dalšího průběhu. V batohové úloze by to znamenalo, že nejprve vybereme nejcennější předmět, který se ještě do batohu vejde, a v dalším kroku postupujeme stejně. To by znamenalo, že bychom vzali předmět č. 4, s hmotností 5 a cenou 16 – a do batohu by se nám už nic nevešlo. Když naložíme dva první předměty, přeneseme však celkem zboží v hodnotě 18.

Nelze použít ani modifikovaný postup horolezce, kdy u každého předmětu spočítáme poměr cena/váha a pak postupujeme od předmětu relativně nejcennějšího. V tomto případě by byl „nejcennější“ předmět číslo 3, naložili bychom ho do batohu – a zase konec, dokonce ještě s horším výsledkem než v prvním případě.

Úloha o batohu je každopádně řešitelná obtížně, protože patří mezi NP úplné problémy. K dispozici nicméně máme několik heuristických postupů, například tzv. prořezávání stromu. Napadá vás, jak postup řešit pro ještě jednoduché úlohy, kde již nelze použít „výčet“ možností v hlavě?

 

Zdroj: Jiří Vaníček a kolektiv: Teoretické základy informatiky, Kernberg Publishing, Praha 2007

O knize na stránkách vydavatele

 Komentáře

25.06.2017, 10:46 proka

dobry celkem

to je na me moc slozite takoveto vypocty, ja radeji batohy realne :D

30.07.2014, 13:26

.... good....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.