Okolo mrtvých hvězd mohou vznikat i kamenné planety?

Astronomie |

Miliarda tun kamení dopadla na pulsar.

Okolo mrtvých hvězd mohou vznikat i kamenné planety?Je to asi jako kdybyste našli spokojeně bučící dojnici jen pár stovek metrů od místa, kde před pěti minutami vybouchla jaderná bomba. Nemožné? Podobně zněla na počátku 90. let i teorie o existenci planet poblíž pulsarů. Pak ale přišel nejdříve dementovaný, nakonec však uznaný objev hned několika planet u těchto rychle rotujících neutronových hvězd.

Pulsary jsou pozůstatky po výbuchu supernovy. Vzhledem k tomu, že tyto události sterilizují všechny planety do vzdálenosti 30 světelných let, dokážete si asi představit, co to udělá s planetou ve vlastním planetárním systému.

Klasifikace pulsarů je poněkud složitější, ale pro nás je postačující zavedení pouhých dvou kategorií: milisekundové pulsary a ty ostatní.

Milisekundové pulsary se otáčí kolem své osy s periodou zhruba 1 až 10 milisekund. Obvykle jsou urychlovány v důsledku přetékání hmoty z průvodce (normální hvězdy) na pulsar. První exoplanety byly objeveny právě u milisekundových pulsarů, takže se astronomové domnívají, že tyto planety vznikly až po výbuchu supernovy právě z přetékajícího materiálu, který okolo pulsaru tvoří disk.

Ostatní pulsary, které nemají průvodce, může obklopovat disk trosek, vzniklý z materiálu původní hvězdy. Něco podobného se patrně nachází poblíž pulsaru PSR J0738-4042 ve vzdálenosti 37 tisíc světelných let daleko v souhvězdí Lodní zádě.

Pulsary emitují velké množství záření a to mimo jiné v rádiové části spektra. Přesným měřením pulsů lze odhalit například přítomnost planety, která pulsar ovlivňuje svou gravitací.

Astronomové pozorují pulsar PSR J0738-4042 od roku 1988 prostřednictvím 26 m velkého radioteleskopu HartRAO v Jižní Africe. Díky přesnému měření pulsů byl odhalen pravděpodobný prachový disk, který interaguje s magnetosférou pulsaru. V září 2005 byly ovšem odhaleny daleko větší změny v periodě rotace a astronomové se domnívají, že na pulsar dopadl asteroid nebo spíše „hromada balvanů“ o hmotnosti až miliardy tun. Pokud v okolí pulsarů mohou existovat asteroidy, je teoreticky možný také vznik planet.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.Úvodní foto: Wkipedia, NASA, ESA - licence public domain
Související články
Komentáře

15.01.2015, 01:31

.... áëàãîäàðþ....

23.12.2014, 06:59

.... ñïàñèáî....

08.12.2014, 23:10

.... ñïàñèáî çà èíôó!...

27.07.2014, 05:55

.... ñïñ!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.