Oznámení AV ČR: Venus Transit 2004 – mezinárodní projekt pro studenty středních škol

Astronomie |

Dne 8. června 2004 bude přecházet planeta Venuše přes sluneční disk. Tento astronomický úkaz je opravdu vzácný – naposledy byl pozorovatelný před 121 lety, takže nikdo z dnes žijících lidí ho nemohl spatřit. Přechod budeme moci snadno pozorovat po celé Evropě a bude se jistě těšit nebývalému zájmu médií a široké veřejnosti. Proto se tři významné vědecké instituce rozhodly realizovat ojedinělý celoevropský projekt spojený s tímto úkazem.




VENUS TRANSIT 2004
Zúčastněte se neopakovatelného mezinárodního projektu!
Nad tímto projektem převzala záštitu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy České republiky paní JUDr. Petra Buzková

Dne 8. června 2004 bude přecházet planeta Venuše přes sluneční disk. Tento astronomický úkaz je opravdu vzácný – naposledy byl pozorovatelný před 121 lety, takže nikdo z dnes žijících lidí ho nemohl spatřit. Přechod budeme moci snadno pozorovat po celé Evropě a bude se jistě těšit nebývalému zájmu médií a široké veřejnosti. Proto se tři významné vědecké instituce rozhodly realizovat ojedinělý celoevropský projekt spojený s tímto úkazem.
Hlavním cílem projektu je vytvořit rozsáhlou mezinárodní síť pozorovatelů, kteří budou tento vzácný jev pozorovat s cílem změřit co nejpřesněji střední vzdálenost Země od Slunce. Všechna naměřená data budou shromážděna a zpracována specialisty v Paříži.
Smyslem projektu je přiblížit středoškolským studentům způsoby vědeckého zkoumání světa a zapojit vás do mezinárodní spolupráce. Máte jedinečnou možnost poměřit svoje teoretické znalosti a pozorovací schopnosti se studenty v ostatních evropských zemích a prohloubit svoje jazykové dovednosti! Neméně důležité je navázání kontaktu s významnými vědeckými institucemi.
Hlavní náplní práce bude :
● určit zeměpisné souřadnice místa pozorování (šířku, délku);
● přesně určit čtyři významné okamžiky v průběhu přechodu:
– okamžik prvního dotyku disku Venuše a slunečního disku (první kontakt),
– okamžik, kdy disk Venuše přejde přes okraj slunečního disku a je uvnitř (druhý kontakt),
– okamžik, kdy se disk Venuše dotkne druhé strany slunečního disku (třetí kontakt),
– okamžik, kdy disk Venuše překročí okraj slunečního disku (čtvrtý/poslední kontakt).
Okamžik prvního dotyku je obtížné určit, protože planeta není vidět než vstoupí před sluneční disk. Vaše měření však budou využita, i když změříte pouze následující tři dotyky. Pro výpočet jsou podstatné okamžiky druhého a třetího dotyku.

Způsob registrace a podrobnější informace najdete na http://www.eso.org/outreach/eduoff/vt-2004/, v české verzi na http://vt-2004.astro.cz/. Internet bude též sloužit jako hlavní způsob komunikace se všemi zájemci. Zapojit se můžete samostatně nebo ve skupinách. Doporučujeme vám, abyste využili pomoci svých učitelů nebo místních hvězdáren a astronomických pozorovatelen.
Pořádající instituce ocení nejlepší videozáznamy z příprav a průběhu pozorování (viz soutěž). První cenou je bezplatná návštěva předního světového astronomického centra ESO Paranal Observatory v chilských Andách.


Britská rada se sídlem v Praze vypisuje v rámci projektu Venus Transit 2004 soutěž českých středních škol v publikaci internetových stránek věnovaných přechodu Venuše před Sluncem, který bude pozorovatelný dne 8. června 2004. Do této soutěže se můžete přihlásit nezávisle na zapojení do projektu Venus Transit 2004, a to na českých stránkách projektu http://vt-2004.astro.cz/ . Spojení obou aktivit však vřele doporučujeme.
Vyzýváme studenty českých středních škol, aby na oficiálních internetových stránkách svých škol vytvořili stránky věnované pozorováním přechodu Venuše, která provedou jejich spolužáci. Stránky mají mít jak českou, tak i anglickou verzi. Deset zástupců nejúspěšnějších škol bude pozváno koncem června do Prahy na obhájení své práce před odbornou porotou.
Tři vítězové této soutěže se zúčastní Londýnského mezinárodního fóra mladých vědců (LIYSF, http://www.liysf.org.uk), na kterém se každoročně setkávají studenti vědeckých disciplin z přibližně 50 zemí světa. Až 250 studentů se v rámci LIYSF účastní přednášek vedoucích vědeckých odborníků, seminářů a diskuzí o vědeckých tématech, která v současné době hýbou světem. Navštíví průmyslové a výzkumné ústavy, včetně akademických center v Londýně, Oxfordu a Cambridgi, budou uspořádány návštěvy ve Vědeckém muzeu a Muzeu přírodní historie a samozřejmě nebude chybět ani společenský program.

Využijte této jedinečné příležitosti, jak vkročit do společné Evropy!

Za český organizační výbor:

RNDr. Ing. Rostislav Halaš
Reálné gymnázium, Prostějov
halas@rg.prostejov.cz

RNDr. Stanislav Štefl, CSc.
Astronomický ústav AV ČR
sstefl@pleione.asu.cas.cz

RNDr. Jiří Grygar, CSc
Fyzikální ústav AV ČR
grygar@fzu.cz

UPOZORNĚNÍ:
Při pozorování je třeba dodržovat bezpečnostní opatření k ochraně očí, a to i při použití optických filtrů. K dlouhodobému pozorování jevu doporučujeme použít projekční metody.
Podrobnosti a doporučení pro vhodné filtry najdete na webových stránkách http://vt-2004.astro.cz/.
Organizátoři nenesou žádnou odpovědnost za nevhodné použití optických filtrů nebo pozorovacích přístrojů.

Doporučený postup při zapojení do projektu Venus Transit 2004

• Rozhodněte se pro pozorovací metodu. Vodítkem Vám mohou být informace na http://vt-2004.astro.cz/ .
• Zjistěte si geografické souřadnice Vašeho pozorovacího místa.
• Zaregistrujte se jako pozorovatelé (i školy) na adrese http://vt2004.imcce.fr/vt2004i/Index.php.
• Pokud jste škola a rozhodli jste se zúčastnit české soutěže o nejlepší internetové stránky, zaregistrujte se na adrese http://vt-2004.astro.cz/cz/cechy/soutez/ . Začněte připravovat stránky s předstihem!
• Připravte si pozorovací přístroje:
– správné optické filtry
– binokulár nebo dalekohled
– připevněte stínítko
– fotoaparát, videokameru
• Proveďte poučení všech pozorovatelů ve Vašem okolí s ohledem na ochranu zraku! Zorganizujte bezpečný přístup pozorovatelů k Vašemu přístroji. Dejte pozor na možné odrazy slunečních paprsků, možné poškození filtrů.
• Ještě před přechodem Venuše si vyzkoušejte svoji pozorovací metodu a přístroje.
K testování se hodí pozorování slunečních skvrn. Jejich předpověď je každodenně publikována na internetu, např. http://sohowww.nascom.nasa.gov/.
• Vyzkoušejte si sledování pohybu Slunce mezi 7. a 14. hodinou. Váš pozorovací přístroj musí být možno natáčet dle pohybu Slunce.
• Ujistěte se, že máte hodinky synchronizované s UTC.
• 8. 6. 2004 buďte ve správný čas na správném místě! (začátek cca 7:19, konec cca 13:22)!
• Ještě jednou zopakujte všem pozorovatelům BEZPEČNOSTNÍ INSTRUKCE!
• Venuše vstoupí na sluneční disk v levé dolní části. Nezapomeňte, že hvězdářský dalekohled obraz převrací!
• Snažte se co nejpřesněji určit čtyři významné doby:
● t1 – okamžik prvního dotyku disku Venuše a slunečního disku (první kontakt);
● t2 – okamžik, kdy disk Venuše přejde přes okraj slunečního disku a je uvnitř (druhý kontakt);
● t3 – okamžik, kdy se disk Venuše dotkne druhé strany slunečního disku (třetí kontakt);
● t4 – okamžik, kdy disk Venuše překročí okraj slunečního disku (čtvrtý/poslední kontakt).
• Naměřené údaje zašlou registrovaní pozorovatelé prostřednictvím internetu k centrálnímu zpracování na adresu http://www.vt-2004.org/central/.
• Na téže stránce projektu budou aktuálně zobrazovány výsledky měření jednotlivých pozorovatelů, jakož i hodnota AU a také dosažená přesnost a její odchylka od hodnoty určené přesnější měřicí metodou.
• V případě, že jste se přihlásili do české soutěže o nejlepší internetové stránky, dohotovte stránky a zašlete je do 15. června 2004 prostřednictvím internetu na adresu http://vt-2004.astro.cz/cz/cechy/soutez/.
• Pokud chcete zaslat svoje video do mezinárodní soutěže, musíte tak učinit do 15. 9. 2004, instrukce najdete na http://vt-2004.astro.cz/cz/soutez/video/.
• Pokud budou v den přechodu Venuše nepříznivé pozorovací podmínky,
můžete shlédnout tento vzácný jev prostřednictvím internetu.
Informace o serverech přenášející on-line obraz přechodu Venuše před Sluncem
najdete na http://www.vt-2004.org/ .

Organizátoři přejí všem pozorovatelům dobré pozorovací podmínky a těší se na setkání s nejlepšími účastníky vyhlášených soutěží.


European Southern Observatory (ESO)
European Association for Astronomy Education (EAAE)
Observatoire de Paris (Institut de Mécanique Céleste et de Calcul des Éphémérides (IMCCE)
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Původní tisková zpráva včetně grafiky a formátování ve formátech *.doc a *.rtf:

astropis.docastropis.rtf








Související články




Komentáře

27.07.2014, 23:15

.... good!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.