Oznámení: Energetičtí šéfové se stavějí za jadernou energii

Člověk |

V nové rozšířené Evropě pochází z jaderných elektráren asi třetina veškeré elektřiny. V prohlášení se píše, že elektřina z jádra by měla v dohledné budoucnosti zůstat ve středu evropského systému získávání energie.




Šéfové evropských energetických společností dnes poslali jasný signál unijním zákonodárcům – vytvořte flexibilní, fungující a konkurenceschopný energetický mix, ve kterém bude jaderná energie hrát hlavní roli pro budoucí plánování.
Výzva je součástí deklarace, již podepsali generální ředitelé hlavních evropských společností činných v sektoru jaderné energie. Jejich prohlášení zaznělo na tiskové konferenci Evropského jaderného shromáždění v Bruselu, kde s setkali vedoucí energetičtí průmyslníci se zástupci evropských institucí.
V prohlášení se píše, že elektřina z jádra by měla v dohledné budoucnosti zůstat ve středu evropského systému získávání energie.
Podle ředitelů se evropské energetické plánování nachází na důležité křižovatce: na jedné straně bude na politiky v příštích letech vyvíjen tlak zajistit a udržet zásobování energií, a na straně druhé snížit emise CO2.
Deklarace uvádí: „Abychom mohli čelit výzvě globálního oteplování, budeme muset v následující dekádě mobilizovat technologie s nízkými či nulovými uhlíkatými emisemi. Jaderný průmysl již nyní přispívá k dosažení evropských cílů co se týče zajištění dostatku energie, podpory evropské ekonomiky a ochrany životního prostředí. Jádro nabízí Evropě čistý, cenově přijatelný a bezpečný zdroj energie.“
Autoři prohlášení poukazují na důležitost toho, aby evropští zákonodárci vytvořili a udrželi vhodné podmínky k dosažení ekonomických a environmentálních cílů Evropy. Tím, že jádro nechají jako jednu z hlavních možností v energetickém plánování.
Deklarace apeluje na evropské politiky, aby:
o Podporovali členské státy Unie v zachování všech možností otevřených
o Uznali důležitý podíl jaderné energie na výrobě bezpečné a čisté energie
o Podporovali flexibilní, perspektivní a konkurenceschopný energetický mix, efektivní využívaní energie a nové investice do zdrojů s nízkými emisemi uhlíkatých plynů jako je například jaderná energie či energie z obnovitelných zdrojů
o Vytvořili „rovnou hrací plochu“, tedy aby umožnili různým energetickým zdrojům včetně jádra vyvíjet se a konkurovat si v liberálně tržních podmínkách
Prohlášení podepsalo více než dvacet vrcholových manažerů energetických firem z dvanácti členských států. Mezi jinými se objevily jména podniků Electrabel a westinghouse (Belgie), ČEZ (Česká republika), Areva a EdF (Francie), TVO (Finsko), RWE Power a E.ON (Německo), NRG (Nizozemí), Nuclearelectrica (Rumunsko), Iberdola (Španělsko), Vattenfall (Švédsko), NOK (Švýcarsko) či Urenco (Velká Británie).
V nové rozšířené Evropě pochází z jaderných elektráren asi třetina veškeré elektřiny. Jelikož je výroba energie z jádra prosta emisí CO2, ušetří jen v EU jaderné elektrárny téměř 700 miliónů tun tohoto skleníkového plynu ročně od vypuštění do atmosféry. To je zhruba tolik CO2, kolik ročně vyprodukuje 200 miliónů aut na silnicích v Evropě.

Dnes se konalo první setkání Evropského jaderného shromáždění organizované Evropským atomovým fórem (FORATOM), asociací evropského jaderného průmyslu. Setkání se budou opakovat každé dva roky.

Zdroj: FORATOM, ČNS

Česká nukleární společnost (založena v roce 1992) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti.
Další informace: http://www.csvts.cz/cns








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.