Pod povrchem Titanu se skrývá oceán čpavku

Astronomie |

Zatímco na povrchu Titanu se podle všeho nacházejí metanová jezera, asi 100 km pod povrchem tohoto Měsíce by mohl být kapalný oceán čpavku rozpuštěného ve vodě...




Zatímco na povrchu Titanu se podle všeho nacházejí metanová jezera, asi 100 km pod povrchem tohoto Měsíce by mohl být kapalný oceán čpavku rozpuštěného ve vodě. Článek na toto téma, který vycházel z údajů zjištěných sondou Cassini, byl publikován v březnovém vydání časopisu Science.

Zdroj: ScienceDaily

Poznámky:
– Jestliže se takový názor potvrdí, bylo by to zajímavé samo o sobě; pokud ale k tomu připočteme, že povrch Titanu je plný organický látek, mohlo by v podzemních oceánech existovat velice zajímavá chemie. Samozřejmě se přímo nabízejí spekulace o místním životě, fascinující by ovšem byla i přítomnost nějaké prebiotické evoluce, která by nám mj. mohla lépe pomoci i porozumět počátkům života na Zemi. Titan se někdy přímo přirovnává k Zemi před miliardami let…
– V článku se neuvádí předpokládaná teplota oceánu. Bod tání roztoku čpavku je hluboko pod nulou a závisí na koncentraci čpavku.
– Kapalný roztok čpavku ve vodě by mohl existovat ještě v mnohem vzdálenějších oblastech sluneční soustavy, například na měsíci Pluta Charónu (viz článek Za ledovými sopkami Charona může stát rozpuštěný amoniak).
– Povrch Titanu je geologicky aktivní. Mohlo by v tomto případě docházet k procesům, které by vodě z nitra měsíce otevřely cestu na povrch, jako se to dělo na Marsu? (viz článek Gejzíry na Marsu tryskaly až kilometry vysoko) Nebo je na to titanský čpavkový oceán (samozřejmě – pokud vůbec existuje) od povrchu příliš oddělen?








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.