Superpočítač Amálka hledá místo pro měsíční základnu

Astronomie |

Na Měsíci se vyskytují lokální magnetická pole, která podobně jako zemská magnetosféra dokáží odstínit elektricky nabité částice slunečního větru. Model měsíčních magnetických anomálií by tak pomohl vybrat místo pro stálou základnu na Měsíci, která je plánována v rámci kosmického programu USA.




Nejvýkonnější paralelní systém v České republice má pomáhat najít místo pro budoucí stálou základnu na Měsíci.
Společnosti Intel a Sprinx zprovoznily na Ústavu fyziky atmosféry AV ČR čtvrtou generaci superpočítače Amálka, který slouží pro náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v ČR.
Podle provozovatele je Amálka v současnosti nejvýkonnějším paralelním systémem v ČR. Projekt paralelního superpočítače na Ústavu fyziky atmosféry odstartoval v roce 1997. Čtvrtá generace Amálky představuje rozšíření stávajícího systému (o třetí generaci viz např. http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/AC9EA9C307A9F5A3C1256E970049226E) o 84 procesorů Intel Xeon 5140. Superpočítač obsahuje navíc 192 původních jednojádrových procesorů Intel Xeon s frekvencí 2,8 GHz . 360 plnohodnotných výpočetních jader představuje teoretický výkon 2,58 Tflops, efektivní výkon se pohybuje okolo 1,13 Tflops – závisí na konkrétní úloze. Amálka disponuje 200 GB RAM a 20 TB diskového prostoru, použitým operačním systémem je Linux. Pro vlastní provoz počítače je důležitý fakt, že přidáním dvojnásobného výpočetního výkonu vzrostly nároky na napájení pouze o 40 procent původního příkonu. Rozšíření a optimalizace infrastruktury byly realizovány společností Sprinx Systems, cena upgradu je v řádu 80 000 euro, což má být zlomek obdobně výkonných řešení ze zahraničí.
„Díky Amálce můžeme pracovat na vědeckých projektech celosvětového významu po boku institucí jako ESA či NASA. Amálka tak stojí například za zcela prvním modelem magnetického pole Merkuru či studiem bezsrážkového plazmatu,“ říká RNDr. Radan Huth, DrSc., ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Zřejmě nejzajímavějším projektem, na kterém by se měla Amálka podílet v budoucnu, je hledání míst pro měsíční základnu. Na Měsíci se vyskytují lokální magnetická pole, která podobně jako zemská magnetosféra dokáží odstínit elektricky nabité částice slunečního větru. Model měsíčních magnetických anomálií by tak pomohl vybrat místo pro stálou základnu na Měsíci, která je plánována v rámci kosmického programu USA. Amálka se má podílet také na tvorbě modelu magnetického pole Merkuru, který by posloužil pro plánování družicových misí BepiColombo a MESSENGER k této planetě. Na základě výsledků má být upravována plánovaná dráha sond.
Amálka se má podílet také na přípravě klíčových misí k výzkumu Slunce jakými jsou Solar Orbiter a Solar Probe plánovaných na příští desetiletí.


Simulace interakce mezi Měsícem a tokem slunečního větru.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.