Úloha: retrográdní analýza šachové pozice

Matematika |

Na jakém poli vzal černý bílou dámu? Po nějaké době se na Science Worldu vracíme k logickým hříčkám nějak spojeným s šachami. Žádný strach - vystačíte se základní znalostí pravidel a ochotou trochu namáhat mozek.




Na jakém poli vzal černý bílou dámu? Po nějaké době se na Science Worldu vracíme k logickým hříčkám nějak spojeným s šachami. Žádný strach – při řešení vystačíte se základní znalostí pravidel a ochotou trochu namáhat mozek.
Následující úloha pochází z knihy Raymonda Smullyana "Šachové záhady Sherlocka Holmese". Jedná se právě o toho Smullyana, který sestavil řadu sbírek logických hádanek a napsal také populární úvod ke Godelovým důkazům "Navěky nerozhodnuto". Jak informoval magazín ŠachInfo, knihu "Šachové záhady Sherlocka Holmese" právě překládá do češtiny mistr Josef Maršálek.

Pro kontrolu uvádíme notaci:
Bílý: Ke1, Va1, h1, Ja2, p b3, b2, c2, d2, e2, f2, g2, h2
Černý: Ke8, Dd8, Jc6, g8, p a7, b7, c7, e7, e6, f7, h7, h6

obrázek menších rozměrů:sachy.jpg

Návod k řešení: Samozřejmě je třeba vyloučit, na jakých pozicích mohly být brány figurky bílého i černého, kudy mohly figurky vstupovat do hry a v jakém se to všechno dělo pořadí. Do naší pozice bylo možné se dostat pouze určitým způsobem. Tímto vylučujícím způsobem lze dojít k jednoznačnému řešení, kde byla vzata bílá dáma. (samozřejmě nehledáme přímo konkrétní tahy, které této pozici předcházely)

O knize:
Šachové záhady Sherlocka Holmese
Šachové úlohy, založené na retrográdní analýze, jsou v této knize příležitostí pro Sherlocka Holmese, aby na šedesáti čtyřech polích šachovnice prokázal své logické myšlení. Děj knihy se odvíjí ve třech rovinách. V rovině příběhu nm osvědčený vypravěč Dr. Watson líčí svá další, tentokrát šachová dobrodružství s fenomenálním detektivem. V druhé rovině je děj doplněn fascinujícími odbočkami do světa logiky a logických hádanek. A konečně v rovině šachové nacházíme přes padesát šachových úloh s postupně vzrůstající složitostí, přístupně vyložených pro začátečníka i dostatečně elegantně pro pokročilého šachistu.

Raymond Smullyan: Šachové záhady Sherlocka Holmese
Mladá fronta
ISBN: 80-204-1233-6, EAN: 9788020412331
Originál: Chess Mysteries of Sherlock Holmes, Fifty Fantalizing Problems of Chees Detection, překlad: Josef Maršálek, Petr Maršálek
Formát: 192 stran, 20x13cm, česky, vázaná vazba, 310gr.
Rok vydání: 2005 (1. vydání)
On-line objednávka: http://www.kosmas.cz/knihy/127304/sachove-zahady-sherlocka-holmese/

Připraveno ve spolupráci s občankým sdružením Pražská šachová společnost








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.