Vznik Měsíce: Jak to vlastně bylo?

Astronomie |

Vysvětlení vzniku Měsíce impaktem obřího tělesa na Zemi získalo další podporu díky počítačové simulaci provedené vědci ze Southwest Research Institute a University of California v Santa Cruz.




Vysvětlení vzniku Měsíce impaktem obřího tělesa na Zemi získalo další podporu díky počítačové simulaci provedené vědci ze Southwest Research Institute a University of California v Santa Cruz. Na základě této práce lze vznik systému Země-Měsíc vysvětlit srážkou už téměř zformované Země s tělesem o velikosti Marsu.

Systém Země-Měsíc je poměrně neobvyklým z několika důvodů. Měsíc má abnormálně nízkou hustotu v porovnání s terrestrickými planetami (Merkur, Venuše, Země, Mars), což naznačuje nedostatek železa v jeho jádře. Pokud vůbec má Měsíc železné jádro, tvoří jen několik procent jeho celkové hmotnosti ve srovnání se Zemí, jejíž jádro obsahuje kolem 30 % hmotnosti celé planety. Kromě toho úhlový moment soustavy Země-Měsíc, obsažený v rotaci Země a oběhu Měsíce kolem ní, je dost velký a vyžaduje, aby den na Zemi trval pouhých pět hodin v době, kdy se Měsíc v těsné blízkosti Země vytvořil. Jeho postupným vzdalování se den na Zemi prodlužuje.

Tyto dvě charakteristiky jsou vážnými překážkami pro modely obřího impaktu. Už v minulosti byly navrženy dvě skupiny podobných modelů vedoucích ke vzniku na železo chudého Měsíce, ale oba vyžadovaly další dodatečné změny systému vysvětlující změny momentu hybnosti, například druhý, pozdější impakt dalšího tělesa.

Nová simulace využívá objekt o hmotnosti asi desetiny hmotnosti Země, který stačí k tomu, aby do okolí naší planety byl vyvržen dostatek neželezného materiálu k sestavení Měsíce a zároveň Země po této srážce rotovala kolem své osy s potřebnou periodou. Ze simulace zároveň vyplývá, že k této události došlo ve velmi pozdních fázích formování naší planety.

O Měsíci se zároveň předpokládá, že hrál významnou roli při stabilizace rotační osy Země, což mělo samozřejmě blahodárný vliv na vznik života na této planetě.

(Podle tiskové zprávy Southwest Research Institute)








Související články




Komentáře

27.07.2014, 10:09

.... ñïñ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.