1 000 GB v kostce cukru

Technologie |

Skupina japonských inženýrů a vědců z univerzity v Kjótó a ze společnosti Central Glass oznámila, že pracuje na vývoji technologie, která umožní uložit do krychlového centimetru až tisíc gigabytů dat. Práce na komerčním vývoji a využi ...




Skupina japonských inženýrů a vědců z univerzity v Kjótó a ze společnosti Central Glass oznámila, že pracuje na vývoji technologie, která umožní uložit do krychlového centimetru až tisíc gigabytů dat. Práce na komerčním vývoji a využití této technologie v praxi začnou do konce roku. Před dvěma lety Japonci objevili, že pokud se velmi krátký výboj laserového světla vyprodukovaný femtosekundovým laserem aplikuje na sklo obsahující vzácný prvek samarium, sklo se transformuje a vytvoří bod o velikosti 400 nanometrů v oblasti dopadu paprsku, zbylý povrch zůstane transparentní.
Tento poznatek umožňuje využít sklo jako optickou paměť. Světelné body mohou být na povrchu skla obsahujícího samarium vzdálené 100 nanometrů a vědci navíc potvrdili, že takové plochy mohou být vrstveny na sebe. V provedeném experimentu, kde byl použit ekvivalent 2 000 vrstev světelných bodů v krychlovém centimetru skla, byli vědci schopni uložit jeden terabyte dat — tedy tisíc gigabytů.
Femtosekundový laser je světelný paprsek, který září extrémně krátkou dobu –- jen jednu tisícinu trilióntiny sekundy. Nanosekundový nebo pikosekundový laser vydává podle Japonců přiliš mnoho tepla, které by následně poškodilo záznamové sklo. Femtosekundový laser, jako jediný, je tak přesný, že dokáže pracovat na úrovni jednotlivých molekul –- například je od sebe oddělovat.
Jiné trojrozměrné záznamové médium, holografická paměť, je známo více než 20 let. Ovšem jeho struktura je tak komlikovaná, že zatím není možné na tomto principu sestrojit použitelné záznamové zařízení.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.