AT&T učí počítače mluvit

Technologie |

Nový software vyvinutý ve výzkumných laboratořích společnosti AT&T má počítačům umožnit mluvit -- a to údajně mnohem lépe, plynuleji a s příjemnějším zabarvením hlasu, než bylo doposud zvykem. Systém Natural Voice tak snad vylepší ko ...




Nový software vyvinutý ve výzkumných laboratořích společnosti AT&T má počítačům umožnit mluvit — a to údajně mnohem lépe, plynuleji a s příjemnějším zabarvením hlasu, než bylo doposud zvykem.
Systém Natural Voice tak snad vylepší kostrbatou řeč automatických telefonních systémů a obohatí internetové aplikace, navigační systémy automobilů, výukové programy, ale i hračky a počítačové hry.
Společnost AT&T pracuje s lidským hlasem již od předminulého století a snahu napodobit jej pomocí techniky má už od roku 1939, kdy představila své první "mluvící" zařízení. V AT&T vznikl umělý hrtan i první hlasový syntetizér. V případě systému Natural Voices lze již údajně umělý hlas jen stěží rozeznat od lidského.
AT&T nabízí v tuto chvíli tři barvy hlasu – dva mužské (Rich, Mike) a jeden ženský (Crystal). Nicméně každý si může vytvořit nový hlas dle svého vkusu, stačí nahrávku deseti až čtyřiceti stran textu zpracovat softwarem AT&T. Zákazníkovi se pak v telefonním sluchátku může ozvat jako automatická sekretářka vaší firmy třeba Bruce Willis.
Server Natural Voices TTS a vývojové prostředí pro tvorbu aplikací převádějících text do řeči přijde přibližně na 5 000 dolarů. Natural Voices pracuje pod operačními systémy Windows, Linux a Solaris a zatím podporuje pouze americkou angličtinu. Vyzkoušet jeho schopnosti lze na adrese http://www.naturalvoices.att.com.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.