Beowulf a 2 728 procesorů v jediném superpočítači: vše pro vědu

Technologie |

Národní vědecká nadace Spojených států (National Science Foundation -- NSF) vyhlásila konkurz na zkonstruování jednoho z nejvýkonnějších superpočítačů současnosti. V konkurenci pěti firem nakonec zvítězil Compaq Computer společně s Pi ...




Národní vědecká nadace Spojených států (National Science Foundation — NSF) vyhlásila konkurz na zkonstruování jednoho z nejvýkonnějších superpočítačů současnosti. V konkurenci pěti firem nakonec zvítězil Compaq Computer společně s Pittsburgh Supercomputing Center (PSC). Výsledkem spolupráce těchto dvou firem se stane superpočítač typu TCS (Terascale Computing System) v hodnotě 36 milionů dolarů, funkční od února 2001.
Za jeho provoz bude zodpovídat 2 728 procesorů (měděné procesory Alpha EV6 vyrobené 0,18mikronovou technologií a taktovatelné na 1,1 GHz) firmy Compaq, umístěných v 682 uzlech, serverech Compaq AlphaServers osazených 4 procesory. Každý uzel dostane 1 GB paměti RAM, čímž vznikne celková operační paměť o velikosti 2,7 TB. Pole pevných disků pojme 50 TB dat, rozšiřitelných o dalších 300 TB prostoru na pevných discích nebo páskových mechanikách. V konečné fázi se počítá s výkonem 6 bilionů operací za vteřinu (TFLOPS), v době uvedení počítač zvládne "pouze" 0,4 TFLOPS.
Za operační systém Compaq zvolil vlastní Tru64 Unix, spolupráci mezi jednotlivými uzly zajistí systém Beowulf. Hlavní přednost Beowulfu spočívá v ceně. Projekt totiž vzniká v rámci Open Source komunity a je součástí linuxových distribucí (např. Red Hat). Projekt Beowulf byl spuštěn partnerem NASA, společností CESDIS (Center of Excellence in Space Data and Information Sciences), počátkem roku 1994. V létě téhož roku přišel na svět první clusterový počítač s 16 procesory Intel 486 DX4, jehož 16 uzlů bylo propojeno sítí Ethernet. Systém se pak brzy rozšířil v rámci NASA, dalších vývojových laboratoří a univerzit po celém světě.
Beowulf svou koncepcí spadá mezi multiprocesorové superpočítače (MPP — Massive Parallel Processing). Technologii MPP charakterizují menší prodlevy v propojovací síti, programátoři však musejí za účelem dosažení nejvyššího výkonu věnovat velkou pozornost podobě kódu a správě pohybu dat mezi procesory.
TSC bude umístěn do prostor Westinghouse Energy Center v Monroevillu. Vědci si slibují, že s pomocí superpočítače objeví nové zákonitosti v chování bouřek, budou moci snadněji předvídat zemětřesení, ale i zkoumat vlastnosti složitých proteinů.
Kromě 36 milionů na sestavení superpočítače získají společnosti Compaq a PSC v letech 2001 až 2003 další 3 miliony dolarů za zajištění chodu zařízení.
TSC i však i přes impozantní parametry první příčku mezi superpočítači neobsadí. Rekordní ASCI White představený koncem června společností IBM pracuje totiž rychlostí 12,3 TFLOPS.








Související články




Komentáře

28.07.2014, 02:32

.... hello!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.