Blue Gene/P – superpočítač nové generace

Technologie |

Systém je 100 000krát výkonnější než domácí PC a za jedinou sekundu zpracuje více operací, než by dokázal souhrnný výkon notebooků naskládaných na sebe do výše téměř 2,4 km.




***tisková zpráva společnosti IBM
Společnost IBM představila Blue Gene/P, druhou generaci nejvýkonnějšího superpočítače světa. Blue Gene/P přináší téměř trojnásobný výkon, co jeho předchůdce Blue Gene/L – současný nejrychlejší počítač světa – a přitom zůstává energeticky nejúčinnějším a prostorově nejúspornějším počítačovým řešením, jež bylo dosud vyrobeno.

Výsledkem je počítač, který daleko lépe než jiné systémy dovoluje vědeckým a komerčním superpočítačovým aplikacím atakovat zásadní problémy metodami, jež nikdy v minulosti nebyly možné. Vědci tak mohou například při vyhodnocování interakcí léků modelovat celé lidské orgány. Jen se zlomkem plného výkonu tohoto stroje mohou farmaceutičtí výzkumníci za jediné odpoledne uskutečnit simulované klinické pokusy na 27 miliónech pacientů.

IBM System Blue Gene/P je konstruován tak, aby dokázal souvisle pracovat rychlostmi přesahujícími jeden petaflop, tj. jednu biliardu operací za sekundu. Tento systém je 100 000krát výkonnější než domácí PC a za jedinou sekundu zpracuje více operací, než by dokázal souhrnný výkon notebooků naskládaných na sebe do výše téměř 2,4 km. Systém Blue Gene/P lze nakonfigurovat, aby dosahoval rychlostí přesahujících tři petaflopy. Takovou úroveň výkonnosti mnozí ještě před několika málo lety považovali za nedosažitelnou.

Zelená konstrukce, která předstihla svou dobu

Řada Blue Gene vychází z vizionářského projektu IBM, jehož cílem bylo vyvinout ohromně škálovatelnou a vysoce spolehlivou platformu pro vědecké výpočty. Projektem Blue Gene se konstruktérům podařilo překonat dvě klíčová omezení špičkových superpočítačů – spotřebu energie a prostorové nároky. Blue Gene byl záměrně postaven tak, aby se vešel do menších prostorů a spotřebovával méně elektřiny než ostatní komerčně dostupné systémy. Dnes je Blue Gene/P minimálně sedmkrát energeticky účinnější než jakýkoli jiný superpočítač.

Vliv vrcholně energeticky účinné konstrukce a výpočetního modelu systému Blue Gene – kdysi považovaného za cosi exotického – je nyní evidentní v celém počítačovém průmyslu, kde se najednou všichni snaží snižovat spotřebu energie a dosahovat vysokého výkonu bez tradičního spoléhání na frekvenci čipů. Převratné řešení systému BlueGene používá velké množství malých, energeticky nenáročných čipů, propojených pěti specializovanými sítěmi uvnitř systému.

IBM už obdržela objednávky na Blue Gene/P od předních světových výzkumných laboratoří a univerzit. První systém Blue Gene/P nainstaluje v USA později v tomto roce Národní laboratoř Argonne Ministerstva energetiky. Společnost Maxe Plancka a Výzkumné centrum Julich v Německu také plánují začít instalovat systémy Blue Gene/P koncem roku 2007. Další instalace systémů Blue Gene/P jsou plánovány na Univerzitě Stony Brook University a v Národní laboratoři Brookhaven v Uptonu, stát New York, a také v Laboratoři Daresbury britské Rady pro vědecká a technologická zařízení v hrabství Cheshire, Anglie.

Ve výzkumném centru Julich, kde vědci používají výpočetní systém Blue Gene/L už dva roky, umožní Blue Gene/P dosáhnout dalších vědeckých průlomů na poli fyziky částic a nanotechnologií při udržení výdajů na elektřinu v přijatelných mezích. „Obrovský výpočetní výkon s nízkým odběrem elektřiny nám umožňuje zvýšit výkon velmi složitých a výpočetně náročných algoritmů,“ řekl Thomas Lippert, ředitel superpočítačového centra Výzkumného centra Julich.

Pod kapotou nejrychlejšího počítače, jaký byl kdy postaven

Blue Gene/P je stejně jako předchůdce postaven na modulární koncepci, skládá se ze skříní, které lze přidávat v závislosti na rostoucích požadavcích.

Na jediném čipu Blue Gene/P jsou integrovány čtyři procesory IBM PowerPC 450 (850 MHz). Každý čip je schopen zpracovat 13,6 miliardy operací za sekundu. Deska 61 cm x 61 cm s 32 těmito čipy vychrlí každou sekundu 435 miliard operací, takže je výkonnější než obvyklý 40uzlový cluster postavený z dvoujádrových komoditních procesorů. Jedna počítačová skříň vysoká 183 cm obsahuje 32 těchto kompaktních desek. Každá skříň zpracuje 13,9 bilionů operací za sekundu, takže je 1 300krát rychlejší než nejrychlejší domácí počítač současnosti.

Konfigurace systému Blue Gene/P s výkonem jeden petaflop je složena z 294 912 procesorů a 72 skříní propojených vysokorychlostní optickou sítí. Blue Gene/P lze škálovat až na 884 736 procesorů a 216 skříní, přičemž takový cluster dosáhne výkonu tři petaflopy. Standardní konfigurace systému Blue Gene/P obsahuje 4 096 procesorů v jediné skříni.

Další informace najdete na adrese:
http://www-03.ibm.com/servers/deepcomputing/bluegene.html








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.