Britská knihovna na jediné kartě

Technologie |

Novou technologii uchovávání informací vytvořili britští vědci na univerzitě v Keele. Již přede dvěma roky se jim podařilo sestrojit paměťový čip, který byl schopen pojmout 2 300 GB informací.




Novou technologii uchovávání informací vytvořili britští vědci na univerzitě v Keele. Již přede dvěma roky se jim podařilo sestrojit paměťový čip, který byl schopen pojmout 2 300 GB informací. Nyní na obdobném principu vyvinuli paměťovou kartu, jež obsáhne neuvěřitelných 10,8 TB a není přitom větší než běžná kreditní karta.
Médium s takovou kapacitou dokáže obsáhnout celou Britskou knihovnu, což znamená zhruba 15 milionů knih a časopisů, 290 tisíc rukopisů, 40 milionů patentů, osm milionů známek a přes dva miliony map.
“Karta využívá třídimenzionálního systému, v němž jsou data uchovávána v několika paralelních vrstvách,” prohlásil Mike Downey, výkonný ředitel londýnské společnosti Cavendish Management Resources, která univerzitní výzkumný projekt finančně zaštiťuje.
Jak jsme předběžně informovali v tištěném Computerworldu číslo 8/2001, vývoj celé nové technologie byl dlouhodobým projektem, který vedl Ted Williams, nyní emeritní profesor na univerzitě v Keele, ve spolupráci s IBM. Profesor Williams zatím pouze prozradil, že se jedná o zvláštním způsobem vzorkované magnetické médium, jež je soustředěným iontovým paprskem rozděleno na pole navzájem izolovaných ostrůvků. Jeho tým dokázal, že pokud jsou tyto ostrůvky dostatečně malé, menší než 130 nanometrů, každý z nich tvoří samostatnou magnetickou doménu. Pokud je tedy každý bit ukládán do jediné magnetické domény, lze do takto vzorkovaných polí zapisovat a číst data s obrovskou hustotou na centimetr čtvereční.
Pokud se technologie paměťové karty osvědčí, stane se bezpochyby základním článkem vývoje nových notebooků a kapesních počítačů, jež budou schopny uchovat a pracovat přibližně s takovou paměťovou kapacitou, jakou pojme zhruba 350 dnes používaných běžných PC. Podle slov Mika Downeye by se teoreticky mohl tento paměťový systém dostat do prodeje během dvou let. Co vzbudilo obzvlášť velkou pozornost, je jeho cena, která by neměla převýšit pouhých 30 liber, tedy asi 1 700 Kč.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.