Budoucí displeje by mohly být průhledné

Technologie |

Průhledné OLED displeje z nanodrátků by mohly být součástí oken aut, prosklených budov business center, nakonec bychom je mohli mít i v brýlích...
Nanodrátky nanášené v tenké vrstvě na průhledné sklo by v budoucnu zřejmě mohly být základem tranzistorů a obvodů průhledného OLED displeje.
Profesor David Janes z nanotechnologického centra Purdue University spolu se svým týmem použili „drátky“ o tloušťce pouhých 20 nanometrů. Vlastnosti displeje, který představili, jsou tradiční – každý pixel má svůj vlastní řídící obvod, který řídí tok elektronů. Jasností nová technologie dokáže konkurovat plochým panelům a televizím LCD, oproti současným OLED by mohla nabídnout také vyšší rozlišení. Pro masovou výrobu těchto obvodů je klíčové, aby se postup výroby nanodrátků podařilo nějak standardizovat a zlevnit (například zvládl za pokojové teploty apod.).

Uvedená technologie by se mohla uplatnit v řadě oborů – třeba v souvislosti s elektronickým papírem, ale takovéhle displeje by také mohly být součástí oken aut a vlastně i jinde (viz třeba okna v prosklených budovách business center pro firemní prezentace). Nakonec bychom je mohli mít i v brýlích. Všude tam by bylo zajímavé, aby vlastní monitor byl na rozdíl od obrazu „neviditelný“.
Vyvíjené technologie by podle vědců mohly najít místo i v nové generaci antén, například pro mobilní telefony.

Zdroj: ScienceDaily

Viz také
LucidTouch: průhledné displeje podle Microsoftu ovládané zezadu
OLED – vycházející hvězda zobrazování
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.