Co je to neurofeedback?

Technologie |

Představte si, vážení čtenáři, že se nacházíte v tiché místnosti, kde pohodlně usazeni v křesle sledujete obrazovku vcelku obyčejně vypadajícího osobního počítače. Trenér (jeho úlohu si objasníme podrobněji o pár řádků dále) vám během ...




Představte si, vážení čtenáři, že se nacházíte v tiché místnosti, kde pohodlně usazeni v křesle sledujete obrazovku vcelku obyčejně vypadajícího osobního počítače. Trenér (jeho úlohu si objasníme podrobněji o pár řádků dále) vám během pár minut upevní s pomocí speciální pasty několik malých čidel na povrch hlavy (pasta má za úkol nejen čidla připevnit k hlavě, ale zajišťuje také vodivé spojení, nutné pro snímání elektrické aktivity mozku někdy se ovšem používají také čepičky nebo pásky, přidržující čidla).
Tenké vodiče, vedoucí z čidel, jsou vzápětí propojené s počítačem a po kontrole správného zapojení je vše připraveno. Zde musím pro fandy hororů podotknout, že celá procedura probíhá bezbolestně a popsané vodiče slouží pouze pro snímání, tedy jednosměrný přenos dat z čidel do počítače. Pro bezpečnostní techniky uvádím navíc, že ve vedení jsou optoelektrické oddělovací prvky, které vylučují úraz elektrickým proudem. Jediné, co v tomto okamžiku cítíte, je fyzická přítomnost čidel na hlavě, případně na uších.
Pokud jste na tomto druhu sezení poprvé, následuje populárně a srozumitelně vedený výklad trenéra (nejde o svalovce v teplákové soupravě, ale spíše o vysokoškolsky vzdělaného psychologa či psychiatra v bílém plášti) k činnosti vašeho mozku a snímatelným druhům vln, které mozek produkuje. Pokud chcete, dozvíte se tedy, že váš mozek vytváří vlny ve čtyřech základních kmitočtových rozsazích. Mozkové vlny s kmitočtem nižším než 4 Hz jsou nazývány Delta, vlny s kmitočtem od 4 do 7 Hz jsou označovány Theta, rozsah 8 až 13 Hz patří vlnám Alfa a od 14 Hz výše se vyskytují vlny Beta. Každý z těchto druhů mozkových vln přísluší určitému stavu naší mysli.
Důležité ovšem je, že nejen určitý druh mozkových vln vypovídá o okamžitém stavu našeho mozku, ale také navození určitého druhu mozkových vln, tedy uvedení mozku do žádaného stavu, může ovlivňovat naše rozpoložení a duševní pohodu i zdraví. Také se dozvíte, že osobní počítač ve spojení s příslušným programem dovoluje trenérovi sledovat zmíněné údaje o mozkové aktivitě.
Dalším krokem je volba hry. Ano hry, kterou chcete hrát. Trenér, případně terapeut, zvolte si označení, které se vám líbí, vám nabídne z několika možných her (pro zaryté pařany podotýkám, že Doom I ani Doom II v nabídce není). Jde o několik vzhledově a principem zobrazování jednodušších počítačových her, co však je na nich velmi zajímavé, je skutečnost, že k jejich ovládání nepotřebujete žádný "džoj", klávesnici nebo myš, prostě žádné vstupní zařízení, ale pouze a jen "své myšlenky". Jedním druhem hry může být jakýsi let prostorem, podobný letu ve stíhačce z filmu Hvězdné války. Na obrazovce monitoru se před vámi rozběhne perspektivně znázorněný prostor a vy se pohybujete tímto prostorem tak úspěšně, jak úspěšně ovládáte rozpoložení své mysli. Musím se přiznat, že mne mrzí, že jsem sám tuto seanci zatím ještě neabsolvoval.
Celá popsaná procedura se nazývá neurofeedback, tedy neurologická zpětná vazba nebo někdy také EEG biofeedback, čili ElektroEncefaloGrafická biologická zpětná vazba, jindy bývá označována prostě neurotherapy, tedy neuroterapie. Jde podle momentálního použití o léčebnou nebo zdokonalovací metodu, zkoumanou ve světě již asi dvě desetiletí, v posledních několika letech však doznávající značné zdokonalení díky nasazení osobních počítačů s patřičným programovým vybavením a převodníky. Nejdříve šlo vlastně o čistě léčebnou metodu, používanou například při léčení epilepsie, dnes je její použití značně mnohostrannější.
Velmi pozitivní výsledky má tato metoda například při lehkých mozkových disfunkcích u dětí (o čem nyní píši, znají z vlastní zkušenosti jistě někteří rodiče školáků). Jak ukazují praktické výsledky některých studií, dochází použitím metody neurologické zpětné vazby po určitém počtu opakování léčebných sezení k dlouhodobému zlepšení pacienta v řadě oblastí. Zlepšuje se pozornost a koncentrace, krátkodobá i dlouhodobá paměť a v neposlední řadě dochází i ke zvýšení inteligenčního kvocientu, například podle jedné ze studií průměrně o 23 bodů ve zkoumané skupině dětí.
Z uvedených informací by se mohlo zdát, že brzy vyměníme své myši a klávesnice za přilbu s elektrodami. Bohužel však musím všechny futuristy zklamat. Elektronicky a programově není v metodě používané elektronické zařízení ničím převratným. Jde vlastně o EEG, patřičně převzorkované a následně porovnávané se vztažnými hodnotami. Svůj hluboký smysl a význam získává tato metoda teprve praktickým použitím v psychologii pod odborným dohledem psychologa, navíc speciálně k tomuto účelu školeného.
Přesto se mi zdá být velmi příjemné (pro hrající si osobu) sledovat, jak počítačový program reaguje na EEG vlastního mozku. Co říkáte?








Související články




Komentáře

03.12.2014, 20:43 prok

nechtěl bych

neurefeedback zní teda dost šíleně, já si raději dojdu do posilky s nějakým osobním trenérem, pustím do uší pořádnej trance a pojedu :-)

28.07.2014, 03:51

.... áëàãîäàðþ!!...

28.02.2012, 12:37 eeginstitut

neurofeedback

neurofeedback je souborem různých metod biofeedbacku mozku, patří k nim EEG Biofeedback, HEG Biofeedback, SCP Biofeedback a fMRI biofeedback. Liši se čidly, metodami analyzy a také složitostí. vice na kurzech EEG Institutu v Praze, zájemce srdečně zvu. MUDr Michaela Pakszysová CSc. www.eeginstitut.cz Mimo neurofeedbacku existuje biofeedback mnoha biologických funkcí těla od dýchání, biofeedbacku srdce, tlaku, pulsu,HRV, biofeedbacku svalů EMG, který se užívá nejen ve sportu ale také při rehabilitaci nemocných nebo při rehabilitaci inkontinence moče a stolice, jak i v rehabilitaci sexuálních funkcí, biofeedbacku kožní teploty, kožní vodivosti GSR, a mnoho dalších jak videobiofeedback atd.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.