Distribuované systémy pro vědu: Sun, IBM a Compaq

Technologie |

"Grid computing" neboli systémy, které umožňují distribuovat úlohu mezi více navzájem propojených počítačů, přilákaly další firmu. Svůj vstup na toto pole oznámil Compaq; nová oznámení přitom zazněla i od IBM a Sunu. Compaq představil ...




"Grid computing" neboli systémy, které umožňují distribuovat úlohu mezi více navzájem propojených počítačů, přilákaly další firmu. Svůj vstup na toto pole oznámil Compaq; nová oznámení přitom zazněla i od IBM a Sunu. Compaq představil tzv. Grid Computing Solutions Program, v rámci kterého nabízí dodávku hardwaru, softwaru i příslušnou podporu.
Nabídka v zásadě obnáší Tru64 Unix AlphaServery nebo servery řady ProLiant osazené Linuxem. Softwarovým lepidlem jsou pak systémy Globus Toolkit a Grid Suite.
Novinka Sunu má název Grid Engine Enterprise Edition 5.3; zajímavé je, že tento software je možné ze stránek Sunu stáhnout zdarma — předešlá verze se údajně dočkala 12 000 downloadů a dnes běží na 118 000 procesorech.
Společnost IBM zase oznámila, že distribuovaný systém založený na jejích technologiích bude nasazen v genetickém výzkumu neziskové organizace MCNC. Celý projekt je označován jako North Carolina Bioinformatics Grid.
Systémy této kategorie se dnes používají všude tam, kde je potřeba maximalizovat výpočetní výkon. Termín Grid (anglicky např. "mřížka") se přitom rovněž používá pro budoucí akademickou a vědeckou síť, tedy jakýsi Internet příští generace.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.