Elektronický papír míří do prodejen a jako displej do tabletů

Technologie |

Fujitsu koketuje s myšlenkou používat elektronický papír v prodejnách. Malé ohebné displeje by se snadno připevnily například na regály v supermarketech a díky bezdrátovému propojení s terminálem by se pak mohly měnit informace a ceny zboží bez nutnosti jakékoli fyzické manipulace.
Roky vývoje a práce na elektronickém papíru se Fujitsu možná přece jen vyplatí. Firma totiž dospěla do bodu, kdy začíná zvažovat jeho komerční využití.

Fujitsu není jedinou firmou zabývající se technologií elektronického papíru – ohebného a lehkého plastového displeje připomínajícího plastovou fólii, stejné snahy vyvíjejí například i E Ink, Philips nebo Xerox. Důležité je, že tyto displeje pro udržení obrazu nevyžadují žádné podsvícení či stálý přísun elektrického proudu. Prototypy od Fujitsu byly prvně představeny již před dvěma lety na konferenci Fujitsu Forum v Tokiu, přičemž firma na stejné akci letos představila také pokročilejší vzorky.

Osmi a dvanáctipalcový (20,3 cm, respektive 30,5 cm) displej zvládnou zobrazení maximálně 4 096 barev v rozlišení až 768 x 1 024 pixelů. Kompletní obnova (refresh) obrázku s 8 barvami trvá asi 2 sekundy, vykreslení 4 096barevného obrázku přibližně 10 sekund.


Elektronické displeje od Fujitsu jsou dobře čitelné i v ohnutém stavu. Starším prototypům tato vlastnost chyběla a při ohýbání byl obraz rozmazaný.

Společnost Fujitsu nejvíce koketuje s myšlenkou používat elektronický papír v prodejnách. Malé ohebné displeje by se snadno připevnily například na regály v supermarketech a díky bezdrátovému propojení s terminálem by se pak mohly měnit informace a ceny zboží bez nutnosti jakékoli fyzické manipulace. Komerčního nasazení elektronického papíru bychom se mohli dočkat již napřesrok. Firma ukázala také další alternativní využití této technologie, tentokrát zaměřené na snížení spotřeby u tabletových PC. Předvedená Fujitsu Tablet PC s ohebnými displeji údajně dokážou běžet až 50 hodin na jediné nabití. Obsahují zabudovanou podporu WLAN i internetový prohlížeč a společnost je nabízí podnikům v sadách po deseti kusech.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.