Google spustí konkurenci Wikipedie

Technologie |

Na rozdíl od Wikipedie bude Knol nabízet autorům zviditelnění a také finanční zisk, což jsou důležité prvky, které dnes Wikipedie postrádá.
Společnost Google ohlásila, že plánuje spustit novou online encyklopedii s názvem Knol (což má být zkratka od slova knowledge). Na rozdíl od Wikipedie by Knol měl u každého článku zobrazovat jméno autora a ten by tak byl zodpovědný za jeho obsah.

Klíčová idea, která stála za vznikem projektu Knol bylo zviditelnit autory, tvrdí Udi Manber, viceprezident Google, ve svém blogu. Knihy, vědecké statě i novinové články mají vždy své autory, ale web se vyvinul bez standardů pro zdůrazňování autorství, a vládne zde proto často anonymita, která však není zárukou kvality textů, dodává Manber.

Encyklopedie Knol je zatím v testovací fázi, ale po oficiálním zprovoznění bude otevřená všem přispěvovatelům. Cílem projektu je nabídnout informace z oblasti vědy, medicíny, geografie, historie, zábavy a mnoha dalších odvětví. Samotná společnost Google texty nebude nijak editovat ani hodnotit, zdůrazňuje Manber. Knol bude moci nabídnout i několik různých názorů na jedno téma, takže by měl být zaručený více než jednostranný pohled. Čtenáři budou současně jednotlivé autory hodnotit, a kvalitní texty z určité oblasti se tak dostanou na preferovanější pozice, čímž se zajistí dosažení dobré úrovně informací. Autoři tím budou mezi sebou vlastně soutěžit, což je pro kvalitu textů důležitý prvek, říká Udi Manber. Navíc pokud bude autor souhlasit, může být v jeho článku umístěna i reklama a jemu připadne podíl ze zisku na ní, což je rozhodně důležitý motivační prvek. Knol bude také obsahovat nástroje Webu 2.0, které umožní uživatelům přidávat komentáře, otázky či další poznámky k obsahu.

Na rozdíl od Wikipedie tedy Knol bude nabízet autorům zviditelnění a také finanční zisk, což jsou důležité prvky, které dnes Wikipedie postrádá. Na rozdíl od ní však v Knolu půjde v prvé řadě o prodej reklamy tedy i o zisky z ní, takže je jasné, že strategie pak musí být odlišná. Nicméně pro uživatele by existence další volně dostupné komplexní online encyklopedie měla být jen přínosem
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.