Hrozí nedostatek india, otevírá se šance pro grafen

Technologie |

Grafenová elektroda může být z monoatomární vrstvy, která je výborně vodivá a přitom průhledná.
Vědci na univerzitě v Manchesteru sestrojili prototyp LCD displeje, v němž jsou elektrody vyrobeny z populární třetí modifikace uhlíku – grafenu. (Mimochodem, právě v Manchesteru byl grafen objeven.)
Grafen má řadu vlastností, které se v zařízeních z tekutých krystalů hodí. Grafenová elektroda může být z monoatomární vrstvy, která je výborně vodivá a přitom průhledná.
Současné technologie využívají pro tyto elektrody především oxidy kovů, například india. Indium je ale poměrně drahé, jeho cena roste a panují i pochybnosti, zda jeho zásoby vystačí poptávce po všemožné spotřební elektronice vybavené displejem. Nakonec naše závislost na materiálech pro vodivé průhledné filmy je nebo brzy bude srovnatelná se závislostí na ropě.

Podle všeho není důvod, proč by se zařízení využívající grafenu nemohly brzy objevit i na masovém trhu – alespoň vědci jsou v článku zveřejněném v Nano Letters (vydává Americká chemická společnost) velmi optimističtí. Právě popsaná metoda výroby je totiž levná, vychází z běžného grafitu, který stačí „rozpustit“ a po přeměně na grafen nastříkat v ultratenké vrstvě na podkladový materiál, např. sklo. Pokud by se tedy opravdu vyskytl problém s indiem, k dispozici je nadějné náhradní řešení.

Zdroj: Eurekalert

Viz také:
Jak udržet vodivost grafenu?
Další uhlíková elektronika, tentokrát z grafenu
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.