I hardware si už můžete stahovat po Internetu

Technologie |

Kupujete-li si počítač, jeden z kroků tohoto procesu bude vždy stejný -- nevyhnete se při něm fyzickému přenosu hmoty, tedy něčemu, co nám v době e-commerce docela výrazně znepříjemňuje život. Dá se tato fáze pořizování zboží odstrani ...




Kupujete-li si počítač, jeden z kroků tohoto procesu bude vždy stejný — nevyhnete se při něm fyzickému přenosu hmoty, tedy něčemu, co nám v době e-commerce docela výrazně znepříjemňuje život. Dá se tato fáze pořizování zboží odstranit nebo alespoň omezit? Odpověď zní prostě: ano, dá.
První krok již byl učiněn. Potřebujete-li dnes např. upgradovat některé servery IBM, nemusíte nikam chodit, ani nepotřebujete návštěvu žádného technika. Procesory se z vašeho pohledu prostě stáhnou po Internetu.
Jistě — v praxi to funguje tak, že si zákazník koupí lacinější systém, který již obsahuje veškerý hardware systému dražšího. Na ten pak lze upgradovat softwarově jednoduše tím, že se dosud zablokované komponenty odblokují. Důležité ovšem je, že za ně zákazník zaplatí teprve v okamžiku, kdy si je nechá zapnout.
To byla ovšem pouze šedá teorie. Kdo ony součástky "navíc" v levnějším modelu zaplatí ve skutečnosti? Odpověď může nabídnout cca 15 let starý příběh na stejné téma. Tehdy se na našem trhu daly pořídit dva na první pohled shodné typy kalkulátorů Casio, které se lišily pouze ve 3 věcech — v barvě krytu, v číselném označení a v množství funkcí, které byly napsány u jednotlivých kláves. Pokud jste ale dali oba modely vedle sebe a zkusili vyvolat "rozšířené funkce" i na levnějším modelu, zjistili jste, že fungují úplně stejně jako u modelu dražšího. Jen nejsou označené.
Zákazník samozřejmě v obou případech musí zaplatit "variabilní" výrobní náklady, resp. náklady na svou "kopii" produktu — ale podobně jako u softwaru platíte za počet licencí, i tady zaplatíte za cosi, na co si sice nemůžete sáhnout, ale přináší vám to nějaký užitek. Výrobci se snižují náklady, protože nemusí vyrábět širokou škálu produktů, ale pouze jeden univerzální, jehož vlastnosti lze kdykoli nastavit podle potřeb (a obsahu peněženky) zákazníka.
V dnešním světě PC je situace odlišná. Procesory X86 ještě ani zdaleka nedosáhly výkonu, o kterém by se dalo říci, že je možno ho začít softwarově omezovat pro méně movité zákazníky. Ani cena výroby nedovoluje umístit do jednoho pouzdra 4 procesory a v základní verzi nechat 3 vypnuté — a to vše při zachování konkurenceschopnosti. Jednoho dne se ale přesto můžeme dočkat podobné situace. A možná, že můžeme zajít ještě dál.
Jednou si třeba koupíte nový byt, jehož součástí budou všechna moderní komunikační zařízení (dnes bychom to nazvali např. internetové telestěny, síťové pračky apod.), ale budou zablokovaná. Chcete si koupit televizi? Zařízení pro přístup k Internetu s podporou 4D grafiky? Potřebujete bedny pro 5D zvuk? Přece pro to nepůjdete do obchodu! Prostě si to stáhnete po Síti.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.