IBM se blíží petaflopům

Technologie |

Blue Gene/L v laboratoři Livermore byl v létě rozšířen, takže nyní dosahuje udržitelného výkonu 478 biliónů výpočtů za sekundu (478 teraflopů).




***tisková zpráva společnosti IBM

Superpočítač Blue Gene/L společnosti IBM (NYSE: IBM) vytvořil nový světový rekord a pokračuje tak ve své čtyřleté dominanci na oficiálním seznamu TOP500 Supercomputer Sites. Nejvýkonnější počítač světa v Národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii je nyní téměř třikrát rychlejší než zbytek superpočítačů.
Blue Gene/L v laboratoři Livermore byl v létě rozšířen, takže nyní dosahuje udržitelného výkonu 478 biliónů výpočtů za sekundu (478 teraflopů).

Druhým nejvýkonnějším počítačem světa – a nejrychlejším počítačem v Evropě – je nová instalace počítače Blue Gene/P ve výzkumném konsorciu Jülich v Německu. Jedná se o sesterský systém Blue Gene/L. Blue Gene/P v centru Jülich dosahuje výkonu 167 teraflopů.

Systémy IBM dominují žebříčku TOP500, celkem jich je v seznamu 232, tedy nejvíc ze všech výrobců. Drtivá většina nejrychlejších systémů IBM – 183 – jsou clusterové konfigurace postavené z komoditních mikroprocesorů, což je další rekord v žebříčku TOP500. IBM má prvenství v počítačovém odvětví v tom, že staví nejvýkonnější superpočítače z běžných PC serverových čipů. Společnost překonává své konkurenty v první desítce, kde jsou čtyři systémy IBM Blue Gene, a ve stovce nejvýkonnějších superpočítačů má 38 systémů. Celkem 232 systémů IBM představuje 45 procent souhrnného výpočetního výkonu všech počítačů v seznamu.

Překonání petaflopové bariéry
IBM se blíží překonání počítačového milníku zvaného „petaflop“ – schopnosti zpracovat 1 000 biliónů výpočtů za sekundu. Petaflopové počítače nabízejí příslib exponenciálních průlomů ve vědě a technickém vývoji, neboť umožní prediktivní a vysoce detailní simulace. Například simulace zemětřesení by mohly znázornit pohyby jednotlivých budov napříč celými regiony podél zlomu San Andreas a zkvalitnit tak budoucí projekty konstrukcí odolávajících zemětřesením.

IBM pracuje na několika superpočítačových platformách, které povedou svět do „petaflopové éry“. Superpočítač Blue Gene/P, uvedený letos v červnu a cíleně vytvořený pro petaflopový a vyšší výkon, bude zpočátku určen pro vědecké a výzkumné aplikace. Díky velké paměťové kapacitě a symetrickým víceprocesorovým uzlům je ale atraktivní pro široké spektrum aplikací. V příštím roce by se na trh měly dostat superpočítače založené na procesoru IBM POWER další generace, jež budou určeny pro nejrůznější komerční a technické úkoly jako předpovídání počasí, modelování klimatu, zkoumání energetických zdrojů a konstrukci aut a letadel.

V roce 2008 přichází Roadrunner
Portfolio petaflopových superpočítačů IBM doplní počítač označovaný Roadrunner. Jedná se o hybridní konstrukci, jež spojuje tisíce PC procesorů od AMD s grafickým procesorem Cell Broadband Engine, který je srdcem herní konzole Sony Playstation 3. Roadrunner, který má být v létě 2008 dodán Národní laboratoři amerického Ministerstva energetiky v Los Alamos, bude schopen dosahovat rychlostí přesahujících petaflop. Kombinace dvou typů mikroprocesorů snižuje u systému Roadrunner obvyklou spotřebu energie a nabídne vysoce energeticky účinné provozní prostředí.

Seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa (TOP500 Supercomputer Sites) sestavují a publikují odborníci na superpočítače Jack Dongarra z Univerzity Tennessee, Erich Strohmaier a Horst Simon z NERSC/Lawrence Berkeley National Laboratory a Hans Meuer z Univerzity Mannheimu (Německo). Celý seznam je k dispozici na adrese www.top500.org.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.